banner181

Ergün'den "Fatih Projesi" ile İlgili Açıklama

12 Mart 2012 Pazartesi 17:56
Bu haber 1873 kez okundu

Projenin ihalesi 1-2 ay içinde yapılacak. Ergün, Nokia'yı yatırıma davet etti.

Ergün'den
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nokia'ya Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ederek, ''Fatih Projesi, taşıdığı büyük pazar potansiyeliyle bir firmanın yüksek bir sıçrama yapabileceği ve dünya devleri arasına girebileceği fırsatlar sunmaktadır'' dedi.
Bakan Ergün, Nokia Başkan Yardımcısı ve Finlandiya eski Başbakanı Esko Tapani Aho ile görüştü. Ergün, görüşmede Türkiye'deki gelir artışının bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektöründe tüketimi arttırdığını, teşviklerle BİT sektöründeki yatırımların desteklendiğini dile getirerek, Fatih Projesiyle de bu sektördeki yatırımların destekleneceğini, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunu iyi değerlendirmek istediklerini kaydetti.

Nokia, yeni atağa geçeceği süreçte Türkiye fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Ergün, Fatih Projesi'nin de bu açıdan Nokia için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Bakan Ergün, Fatih Projesinin ilk bölümünün hayata geçtiğini, ikinci bölümde liselerle süreceğini, daha sonra tüm okullarda devam edeceğini anlatarak, ilk 4 yılda 15 milyon civarında tabletin, sonraki her bir yılda ise 1,5 milyon tabletin dağıtılacağını belirtti.

Tablet dağıtımı kadar ders içeriklerini de çok önemsediklerini dile getiren Ergün, Türkiye'de 4 yılda 6-7 milyar dolar civarında bir pazar oluşacağını ve sonra bunun devamın da geleceğini, bu iş için finansmanın da devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Nihat Ergün, tablet dağıtımın hem yazılım hem de donanım olarak Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişimine önemli katkı vereceğini işaret ederek, Fatih Projesinin ihale şartnamesinde yerlilik oranı olacağını ve bunun kademeli olarak arttırılacağını, şartnameye ihaleyi alan firmaya ARGE merkezi kurma ve teknik destek verme şartının konulacağını anlattı.

İhale 1-2 Ay İçinde
Fatih Projesi'nin ihalesinin 1-2 ay içerisinde yapılacağını ifade eden Ergün, Türkiye'de üretime başlayan ve kademeli olarak üretimini yerlileştiren firmaların tercih edileceğini, Fatih Projesinin Türkiye'nin bulunduğu bölgeyi etkileyecek bir proje olduğunu ifade etti. Ergün, Fatih Projesi'nin bütün işletim sistemlerine açık olacağını, sadece Android işletim sistemli olacak diye bir karar almadıklarını dile getirdi.

Aho: ''Türkiye'yi Çok Önemsiyoruz"
Nokia Başkan Yardımcısı ve Finlandiya eski Başbakanı Esko Tapani Aho ise, Nokia olarak Türkiye'yi çok önemsediklerini dile getirerek, Türkiye'nin genç nüfusuyla dünya coğrafyasında kavşak bir noktada bulunduğunu, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye Hükümetinin vizyonu ile Nokia'nın vizyonunun örtüştüğünü kaydetti.
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sosyal alanda büyük bir karşılığının olduğunu dile getiren Esko Tapani Aho, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ülke ekonomilerini büyüttüğünü, Hindistan'da bilgi ve iletişim teknolojilerinde kullanıcı sayısının 7-8 yıl önce çok çok düşükken, bugün çok büyük kullanıcı sayısına ulaşıldığını ifade etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder