banner181

Mehmet Akif, adının verildiği üniversitede anıldı

12 Mart 2012 Pazartesi 14:26
Bu haber 441 kez okundu

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91’inci yıl dönümü, milli şairin adını taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ)'nde sahnelenen tiyatro ile kutlandı. Cumhuriyet Lisesi öğrencileri tarafından oynanan İstiklal Marşı'nın kabulü...

Mehmet Akif, adının verildiği üniversitede anıldı
İstiklal Marşı'nın kabulünün 91’inci yıl dönümü, milli şairin adını taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ)'nde sahnelenen tiyatro ile kutlandı.

Cumhuriyet Lisesi öğrencileri tarafından oynanan İstiklal Marşı'nın kabulü konulu Tarih Dersi tiyatrosu ayakta alkışlandı. MAKÜ konferans salonunda düzenlenen etkinliklerin ilk oturumu saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Konuşmasında Mehmet Akif’in milletin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı, “Akif İstiklâl Marşımızın şairidir. Şiiri ile iki asrı birbirine bağlamıştır. Türk milletinin 19’ncu asrını 20’inci asra bağlayan zor günlere tüm varlığıyla şahitlik etmiş, şehadetini şiiri ile haykırmıştır. Üniversite olarak onun ismini temsil etmekten dolayı ayrı bir gurur içindeyiz. Mehmet Akif’i asırlar boyu hayırlarla anacağız.” dedi.

İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy'un 'Kahraman Ordumuza' ithaf ederek Safahat'ına almadığı İstiklâl Marşı'nın 91 yaşında olduğunu vurgulayan Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, “Milletin yeniden doğuşunun şanlı destanının, vatan-millet sevgisinin, milli mücadelemizin ve bağımsızlığımızın imbikten geçirilmiş halidir İstiklâl Marşı. Büyük şair, milli duyguları anlatırken halkı birlik ve beraberliğe çağırdı. Türk milletinin hakkı olduğunu ve bayrağın bağımsızlık sembolü olduğunu vurguladı. Akif'i 'Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırtmasın' diyerek rahmet ve şükranla anıyoruz.” şeklinde konuştu.

Akif’in en zor şartların, çözülmenin ve umutsuzluğun hâkim olduğu bir dönemde Millî Mücadele ruhunun canlanmasını sağlayan şair olduğunu belirten Vali Süleyman Tapsız da şiirlerinde söyleyip yazdıklarını yaşayan örnek bir insan olduğunu anlattı. Mehmet Akif için söylenecek her sözün, O’nu layıkıyla tanımak için yetersiz olduğunu aktaran Tapsız, sözlerini şöyle sürdürdü:

    “Akif İstiklal Marşı'nı, milli mücadelemizi verdiğimiz var olma yok olma savaşının tam ortasında yazdı. Bu kutsal mücadeleye Türk’ün asil ve korkusuz evlatlarından biri olan Mehmet Akif de destek verdi. 'Halkın bizim tarafımızdan aydınlatılmaya ihtiyacı varmış, kalkın gidiyoruz, burada durmak zamanı değil' diyerek mücadeleye katıldı. İşte böylesine olumsuz bir zeminde, en zor şartlarda ve pek çok kişinin ümitsiz olduğu bir ortamda Mehmet Akif çıktı ve milletini 'korkma!' diye uyardı. İstiklal Marşı’nı bizlere, milletimize hediye eden Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz.”

Konuşmaların ardından lise öğrencileri tarafından oynanan "İstiklal Marşı'nın Kabulü" konulu tiyatro gösterisi sunuldu. İstiklal şairinin ismini taşıyan MAKÜ’deki yıl dönümü etkinlikleri gün boyu sürecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder