banner181

Budist rahipler tapınağa yürüdü, azıklarını halk verdi

12 Mart 2012 Pazartesi 14:15
Bu haber 645 kez okundu

Taylandlı Budist rahiplerin geleneksel dini toplanmalarında sokaklarda renkli görüntüler oluştu. Rahipler turuncu elbiseleri ile tapınaklara akın ederken, geçtikleri yollarda halk da hazırladıkları yiyecekleri onlara verdi. Tayland’da her yıl...

Budist rahipler tapınağa yürüdü, azıklarını halk verdi
Taylandlı Budist rahiplerin geleneksel dini toplanmalarında sokaklarda renkli görüntüler oluştu. Rahipler turuncu elbiseleri ile tapınaklara akın ederken, geçtikleri yollarda halk da hazırladıkları yiyecekleri onlara verdi.

Tayland’da her yıl Mart ayının başlarında Budistler tarafından kutlanan Magha Puja festivali renkli görüntüler oluşturdu. Ülkenin değişik bölgelerinden sabah erken saatlerde yollara dökülen Budist rahipler, tapınakların yolunu tutuyor. Budistlerin en önemli festivallerinden Magha Puja için halk da önceden hazırlık yapıyor. Halk, sokaklardan tapınağa yürüyen rahiplere hazırladıkları yiyecek ve içecekleri veriyor. Yaklaşık 2 – 3 saat süren yürüyüşte başkent Bangkok sokakları turuncuya büründü. Rahiplerin kalabalık gruplar haline geldiği sokaklarda ise trafik de etkileniyor.

Rahipler sadece giydikleri elbiseler ile tapınağa giderken, ellerinde ise halktan alacakları yiyecekleri koyacakları kaseleri taşıyor. Rahipler festival boyunca 3 gün tapınaklarda kalırken, tek yiyecekleri halktan topladıkları azıklar.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder