banner181

Üstün: Türkiye'ye ciddi anlamda mülteci ve sığınmacı hareketi var

12 Mart 2012 Pazartesi 13:52
Bu haber 783 kez okundu

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'dan Türkiye'ye ciddi anlamda mülteci ve sığınmacı hareketi olduğunu söyledi.        TBMM İnsan Hakları Komisyonu...

Üstün: Türkiye'ye ciddi anlamda mülteci ve sığınmacı hareketi var
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'dan Türkiye'ye ciddi anlamda mülteci ve sığınmacı hareketi olduğunu söyledi.

        TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Mülteciler Alt Komisyonu Başkanı Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, komisyon üyeleri İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil ve İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, sığınmacıların sorunlarını araştırmak üzere Sakarya'ya geldi.

        Türkiye'de bulunan mülteciler, sığınmacılar ve yasa dışı göçmenlerin sorunlarının incelenmesi amacıyla TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon başkanı ve üyeleri, Sakarya Valiliği'nde sığınmacıların temsilcileriyle görüşerek sorunlarını dinleyecek.

        Ayhan Sefer Üstün, Mülteciler Alt Komisyonu başkanı ve üyeleri, ilk olarak Sakarya Valisi Mustafa Büyük'ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Ayhan Sefer Üstün, Türkiye'nin problemi olarak gözüken sığınmacılar konusunda bir çalışma yapacaklarını belirtti. Bölgesel bir güç haline gelen Türkiye'ye; Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'dan ciddi anlamda mülteci ve sığınmacı hareketi bulunduğunu kaydeden Üstün, "Bunlara 'misafir' diyoruz. Bu şekilde Sakarya'da 2 binden fazla misafirimiz var. Türk misafirperverliğini, hem valiliğimiz hem büyükşehir belediyemiz hem de sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten layıkıyla gösteriyorlar. İnsan Hakları Komisyonu olarak, biz de bu misafirlerimizin durumu nedir? diye bölgelere giderek inceleme yapıyoruz." dedi.

Bundan önce de Hatay'da inceleme yaptıklarını hatırlatan Üstün, ülkenin yüzünü ağırtan manzaralarla karşılaştıklarını ifade etti. Hatay'daki mültecilerin yerleştiği kampların Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği'nce dünyada örnek kamplardan birisi olarak gösterildiğini belirten Üstün, şunları söyledi: "Başka illerde de var. Sakarya'da da mülteciler var. Bir kısmı burada kalacak, bir kısmı da muhtemelen Batı ülkelerine gidecekler. Gidecekleri zamana kadar bizim misafirimizdirler, kalacaklarsa da baştacımızdır. Bir kısım sorunları var. Bunları inceleyecek, rapor olarak hem Meclis başkanlığımıza hem ilgili bakanlıklara, ilgili kuruluşlara ibra edeceğiz."

        Komisyon üyeleri, saat 14.00'de valilikte sığınmacıların temsilcilerini dinleyecek.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder