banner181
banner210

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yıldönümü Patnos'ta kutlanıyor

12 Mart 2012 Pazartesi 13:22
Bu haber 729 kez okundu

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Patnos Anadolu İmam Hatip Lisesi çok amaçlı salonunda bir program düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen...

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yıldönümü Patnos'ta kutlanıyor
İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Patnos Anadolu İmam Hatip Lisesi çok amaçlı salonunda bir program düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda, Mehmet Akif Ersoy bir kez daha rahmetle yad edildi. Patnos İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Garipoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 91 yıl önce, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, Mehmet Akif Ersoy'un yazdığını, 12 Mart 1921'de devletin ve milletin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı'nı kabul ettiğini söyledi. Garipoğlu; İstiklal Marşı'nın; Türk milletinin yurt ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştiği dizeler olduğunu ifade ederek, "Türk milletinin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir. Milli sözleşmemizdir. Milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanıdır. Tarihten silinmek isteyen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesinin kazandığını anlatan tarihi bir belgedir." diye konuştu.

Daha sonra Dedeli İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencilerinden Elif Ar'ın İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuması salondakilerden büyük alkış aldı.

İstiklal Marşı ile ilgili resim, şiir ve kompozisyon dallarında yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi. Programa; Patnos İlçe Kaymakamı Fehmi Sinan Nİyazi, Alay Komutanı vekili Yarbay Cem Yalçın, Cumhuriyet Savcısı Gediz Ünsan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Eskin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Garipoğlu'un yanı sıra diğer daire amirleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder