banner181

23 yıl sonra kollarına kavuştu, çocuklarının elinden tutmak istiyor

12 Mart 2012 Pazartesi 13:18
Bu haber 751 kez okundu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde aynı anda çift kol ve bacak nakli ola Atilla Kavdır, (34) basın mensuplarının karşısına çıktı. Atilla Kavdır, 23 yıldır kolsuz yaşadığını, yıllar sonra kollarını kavuştuğu için çok mutlu...

23 yıl sonra kollarına kavuştu, çocuklarının elinden tutmak istiyor
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde aynı anda çift kol ve bacak nakli ola Atilla Kavdır, (34) basın mensuplarının karşısına çıktı. Atilla Kavdır, 23 yıldır kolsuz yaşadığını, yıllar sonra kollarını kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti. Kavdır, ilk isteğinin çocuklarının ellerinden tutup gezmek olduğunu kaydetti.

AÜ Hastanesi’nde 20 Ocak’ta dünyada ilk kez düzenlenen ameliyatla aynı anda çift kol ve bacak nakli yapılan Atilla Kavdır, 52 gün sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. Ameliyattan sonra nakledilen bacağı vücudun kabul etmemesi üzerine geri alınan Atilla Kavdır, tekerlekli sandalyede AÜ Hastanesi B Blok 6 kattaki Mor Salon’a geldi. Nakledilen kolları özel bir düzenekle düz tutulan Atilla Kavdır’a, Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu ve Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan eşlik etti.

Atilla Kavdır, çok mutlu olduğunu ifade etti. Ameliyatı gerçekleştiren bütün doktorlar teşekkür eden Kavdır, organ bağında bulunan donör Ahmet Kaya’nın ailesine ve ameliyatın ardından kan bağışı yapan ailelere teşekkür etti. 23 yıldır kolsuz yaşadığını belirten Atilla Kavdır, şöyle devam etti: “Yıllardan sonra kollarıma kavuştuğum için çok mutluyum. İlk yapmak isteğim şey çocuklarımla gezmek. Motosikletimi tekrar kullanmak istiyorum. Araba kullanmak istiyorum.” Kavdır, kollarını hissedebildiğini ifade etti.

Ameliyatın ardından nakledilen bacağın geri alınmasına üzülmediğini ifade eden Kavdır, “Nasip değilmiş. Olsa iyiydi. Ama ellerimin olması benim için daha iyi.” dedi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde dünyada ilk kez yapılan bir ameliyatla aynı anda çift kol ve çift bacak nakli yapıldıktan sonra hayatını kaybeden Şevket Çavdar’ın ailesine başsağlığı dileyen Kavdır, donör Ahmet Kaya’nın ailesiyle görüştüğünü ifade etti. Atilla Kavdır, daha önce çift kol nakli yapılan Cihan Topal’la görüşmek istediğini ifade etti. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Atilla Kavdır, artık yüzük ve saat takabileceğini söyledi.

AÜ Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, en mutlu günlerden birisini daha yaşadıklarını söyledi. Özkan, “Atilla Kavdır ve siz sabırsızdınız. Sizlerden bir dönem için istemiştik. Artık rahat bırakmanın zamanı geldi. Ufak tefek fizik tedavi ve ilaç dozlarının ayarlanması için Atilla’yı burada tutacağız. Her iki hastayı iki hafta içinde taburcu edeceğiz. Bize verilen destekler için teşekkür ediyoruz. Böyle bir kurumda böyle bir işlerin çıkması bize gurur veriyor. Atilla, bundan sonraki hastalar için umut olacak. Gelecekte çok daha iyilerini yapmak için karşınızda oluruz.” şeklinde konuştu. Özkan, Atilla Kavdır’ın iyileşme sürecinin hızlı bir şekilde devam ettiğini, hislerinin de geri gelmeye başladığını kaydetti. Atilla Kavdır’ın ameliyatın ardından kullandığı ilaçların artık riskinin bittiğini anlatan Özkan, sağ kolunu da hissetmeye başladığını söyledi. Ömer Özkan, AÜ Hastanesi’nde şu anda 50 kişinin çift kol nakli beklediğini söyledi.

AÜ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Atilla Kavdır’ın ameliyatının ardından böbrekleriyle ilgili sıkıntı yaşandığını; ancak şu anda hiçbir sıkıntısının bulunmadığını ifade etti.

Rektör İsrafil Kurtcephe, 20 Ocak 20011 günü aynı donörden yüz nakli ve çift kol naklini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Yaklaşık 50 gün gibi bir süre geçti. Şimdi de aynı vericiden çift kol alan Atilla Kavdır ile birlikteyiz.” dedi. Kurtcephe, herkese organ bağışı çağrısında bulundu.

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesi tarafından uzuvları bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın kollarıyla bir bacağı, Atilla Kavdır’a nakledilmişti. Atilla Kavdır, 11 yaşındayken elektrik tellerine konan güvercinlerini demir çubukla kovalamak istemesi sonucu akıma kapılmış, 2 kolunu ve sağ bacağını kaybetmişti.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder