banner181

İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü Bursa’da kutlandı

12 Mart 2012 Pazartesi 12:49
Bu haber 406 kez okundu

Bursa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, İstiklal Marşı kelime kelime analiz edildiğinde çok farklı anlamların ortaya çıktığını kaydetti. 'Korkma' derken, “Allah bizimle beraberdir” demek istendiğini vurgulayan Kartal, Peygamber Efendimiz...

İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü Bursa'da kutlandı
Bursa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, İstiklal Marşı kelime kelime analiz edildiğinde çok farklı anlamların ortaya çıktığını kaydetti. 'Korkma' derken, “Allah bizimle beraberdir” demek istendiğini vurgulayan Kartal, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sas) de hicret sırasında, mağarada Hz. Ebubekir’e 'Korkma' dediğini hatırlattı.

        İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 91. yıldönümü vesilesiyle Bursa’da düzenlenen etkinlikte, Mehmet Akif’in hayatının yanı sıra milli mücadele yıllarının anlatılması ile duygulu anlar yaşandı.

        İslam Uyar Ticaret Meslek Lisesi tarafından hazırlanan program, Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Mehmet Akif’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile devam eden anma töreninde, gençler tarafından sema gösterisi yapıldı, şiir okundu.

        Törende konuşan Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Mehmet Akif Ersoy’un duygu ve düşünceleri ile çok engin bir şair olduğunu dile getirdi. İstiklal Marşı’nın kelime kelime analiz edildiğinde çok farklı anlamların ortaya çıktığını kaydeden Kartal, "Korkma' derken, 'Allah bizimle beraberdir' demek istiyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sas) de hicret sırasında mağarada Hz. Ebubekir’e 'Korkma' demişti. 'Al sancak' ifadesi de al sancağın Hz Peygamber'in (sas) mirası olduğunu vurguluyor. Şiirde, bu emanetin yere düşürülmemesi söyleniyor. Bu yönleri ile İstiklal Marşı enteresan bir metin." diye ifade etti.

        Milli Eğitim Müdür Vekili Recai Albay ise İstiklal Marşı’nın milli mücadelenin bütün heybetini yansıttığına dikkat çekti. Albay, “Onun bu başarısındaki en temel unsur, Mehmet Akif’in şahsiyeti ve milli mücadele yıllarındaki konumudur. Akif, sadece şiirleri ile değil yanı zamanda yazıları ve camilerde verdiği vaazlarla halkı milli mücadeleye destek vermeye çağırmıştır. İstiklal Marşı, işte böyle bir heyecanla yazılmıştır.” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder