banner181

BDP, Esenyurt yangını ile ilgili başsağlığı mesajı yayınladı

12 Mart 2012 Pazartesi 12:43
Bu haber 1767 kez okundu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili olarak eş başkanlar Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş imzasıyla başsağlığı mesajı yayınladı.         Yapılan...

BDP, Esenyurt yangını ile ilgili başsağlığı mesajı yayınladı
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili olarak eş başkanlar Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş imzasıyla başsağlığı mesajı yayınladı.

        Yapılan açıklamada, yangında işçilerin ölümü ‘cinayet’ olarak nitelendirilerek, "Bu iş cinayetleri, gerekli denetimlerin zamanında yapılmaması, iş güvenliğine gereken önemin verilmemesi ve taşeronluğun her geçen gün daha da yaygınlaştırılmasının bir sonucu olarak yaşanmaktadır.” denildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “İş güvenliğinin olmadığı ve çalışanların denetimsiz kötü koşullarda barındırılması sonucu meydana gelen bu tür acı olaylar, adeta bir yazgı niteliğine dönüşerek, her geçen gün yoksul emekçi halkımızın evlerine ateş düşürmeye devam ediyor. Ülkemizin ucuz iş gücü piyasasına dönüştürülmesi politikaları sonucunda ortaya çıkan bu tür kazalar artık halkımızın katlanabileceği düzeyi çoktan aşmıştır. Bir avuç sermaye sahibi ve taşeronun çıkarları için bir halkın yaşam hakkının topyekun olarak hiçe sayılması 'artık yeter' denilmesi gereken bir politikadır."

        Açıklamada, geçtiğimiz günlerde baraj inşaatının çökmesi sonucu Adana’da 10 işçi hayatını kaybetmesi; Kahramanmaraş Afşin’de bir yıl önce yaşanan patlamada hala toprak altında işçiler olduğu; geçen yıl Ankara Ostim’de yaşanan patlamada 20 kişinin hayatını kaybettiğine de değinilerek, "Bütün bu yaşananlardan hala ders çıkartılmaması, işçilerin kontrolsüz, güvenliksiz ve denetimsiz ortamlarda çalıştırılmaya devam edilmesi bu cinayetlere açıkça kapı aralamaktadır. Zamanında gerekli önlemleri almayan, gerekli denetimi yapmayan işvereninden Çalışma Bakanlığı’na kadar herkes bu cinayetin sorumlusudur, suç ortağıdır. Sorumlular bir an önce yargı önüne çıkartılmalı ve hesap vermelidir. Bir daha böylesi elim olayların yaşanmaması için zamanında gerekli önlemler alınmalı ve denetimler düzenli olarak yapılmalıdır.” sözlerine yer verildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder