banner181

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yılı Sürmene’de kutlandı

12 Mart 2012 Pazartesi 12:41
Bu haber 561 kez okundu

İstiklal Marşı’nın kabulünün 91. yılı Sürmene’de düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Sürmene Türk Telekom Denizcilik Meslek Lisesi’nin gerçekleştirdiği kutlama programı Kulaç zade Ahmet Kültür Merkezinde yapıldı. Şehitler için...

İstiklal Marşı'nın kabulünün 91. yılı Sürmene'de kutlandı
İstiklal Marşı’nın kabulünün 91. yılı Sürmene’de düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Sürmene Türk Telekom Denizcilik Meslek Lisesi’nin gerçekleştirdiği kutlama programı Kulaç zade Ahmet Kültür Merkezinde yapıldı. Şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program, Türk Telekom Denizcilik Meslek Lisesi Müdürü Erdem Çilingiroğlu’nun yaptığı açılış konuşmayla devam etti. İstiklal Marşının şanlı bir tarihi anlattığını belirten Çilingiroğlu, "Mehmet Akif Ersoy İstiklal harbine katılmış ülkemizi ve vatanımızı savunmuştur. Yazdığı marş ise Ülkemizin milli mutabakatı ve hürriyet aşkını anlatmaktadır." dedi.

Akif’in, ‘İstiklal Harbi'nin özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini’ göstermek amacıyla Ankara'daki Taceddin dergâhında yazdığı şiirini yarışmaya koyduğunu belirten Çilingiroğlu, "Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin 12 Mart 1921’tarihli oturumunda, Yapılan elemeler sonucu bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir." şeklinde konuştu.

Programa, ‘Hilalin Gölgesinde Bir Ömür ve İstiklal Marşının Yazılma Nedenleri’ adlı belgesellerin izlenmesiyle devam edildi. Oğuzhan Şahin isimli öğrencinin okuduğu ‘Çanakkale Şehitleri’ isimli şiir katılımcılar tarafından alkışlandı. Program ödül töreniyle son buldu.

        Törene, Sürmene Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, Belediye Başkanı Fikri Usta, İlçe Garnizon Komutanı, Yüzbaşı Naci Akdemir, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Ak, İlçe Müftüsü Ahmet Danışman siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder