banner181

CHP, Esenyurt yangınını Meclis’e taşıdı, olay yerine heyet gönderiyor

12 Mart 2012 Pazartesi 12:36
Bu haber 2015 kez okundu

CHP, İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili inceleme yapmak üzere heyet gönderiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da konuyla ilgili soru önergesi verdi.        CHP’den...

CHP, Esenyurt yangınını Meclis'e taşıdı, olay yerine heyet gönderiyor
CHP, İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili inceleme yapmak üzere heyet gönderiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da konuyla ilgili soru önergesi verdi.

        CHP’den yapılan açıklamada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla görevlendirilen CHP heyeti İstanbul’da yangında yaşamını yitiren işçilerin aileleriyle görüşerek taziyede bulunacak. Heyet, ayrıca facianın nedenlerini araştırarak, yaraların sarılması için çalışacak.

        Açıklamada Kılıçdaroğlu “İstanbul Esenyurt’taki inşaatta çıkan yangında hayatını kaybeden 11 işçimize rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. İstanbul’a gidecek heyetimiz bu faciayı çok yönlü olarak araştıracak. Başka acılar yaşanmasın diye başta TBMM olmak üzere her platformda iş kazalarıyla, işçi ve iş güvenliği konularını ayrıntılı olarak ele alacağız.” dedi.

TOPRAK: AKP DÖNEMİNDE İŞÇİ KATLİAMI MEYDANA GELİYOR

        CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak da 11 kişinin hayatını kaybettiği yangını TBMM gündemine taşıdı. Toprak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Toprak, "Bu vahim olay her yönüyle aydınlatılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır. Hükümet bu faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarına maddi manevi her türlü desteği acil bir biçimde sağlamalıdır." ifadesini kullandı.

        "Farklı hükümetler döneminde de iş kazaları yaşanmıştır. Ama AKP döneminde iş kazaları yaşanmıyor, işçi katliamları meydana geliyor." diyen Toprak, şöyle devam etti: "AKP’nin yaklaşık 10 yıllık iktidarında 10 bin 297 işçi yaşamını yitirdi. Bütün bu kitlesel ölümlere rağmen hiçbir önlem ve işçilerin can güvenliği için yasal tedbirler alınmamakta ve bu konuda ciddi suiistimaller yaşanmaktadır. Yoksa bu kadar ölüm nasıl açıklanabilir.”

        Toprak’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu ve Bakan Faruk Çelik’in cevaplamasını istediği sorular ise şöyle:
"- AKP iktidarı döneminde kaç iş kazası meydana gelmiştir?
- Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiş ve kaç kişi yaralanmış ve sakat kalmıştır?
- Türkiye iş kazalarında dünyada kaçıncı sırada yer almaktadır?
- Bütün bu kazaların nedenlerine ilişkin kapsamlı soruşturmalar yapılmış mıdır ve bunun sonucunda ne tür önlemler yürürlüğe konulmuştur?
- Bu kazalar sonucunda hükümetiniz kazada hayatını kaybeden, yaralanan ve sakat kalan, kısacası iş kazalarının mağdurlarına bir tazminat ödemiş midir? Ödemişse bunun miktarı ne kadardır?
- Son olarak İstanbul Esenyurt’ya yaşanan faciada ölenlerin sosyal güvenceleri var mıdır?
- Bu faciada işçiler iş güvenliği mevzuatına uygun çalışma koşullarına sahip midir?
- İnşaat yasalara uygun mudur?"
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder