banner181
banner210

Bakan Çelik: 11 işçinin ölümü ile ilgili ihmaller araştırılıyor

12 Mart 2012 Pazartesi 12:33
Bu haber 286 kez okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaatında çıkan yangında 11 işçinin yanarak can vermesi ile ilgili açıklama yaptı. Olayın gerçekleştiği ilk andan itibaren müfettişlerin...

Bakan Çelik: 11 işçinin ölümü ile ilgili ihmaller araştırılıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaatında çıkan yangında 11 işçinin yanarak can vermesi ile ilgili açıklama yaptı. Olayın gerçekleştiği ilk andan itibaren müfettişlerin bölgeye intikal ettiği bilgisini veren Bakan Çelik, işçilerle ilk dakikalarda görüşülerek hangi koşullarda ne gibi durumlarla karşı karşıya olduklarının müfettişler tarafından tespit edildiğini ifade etti.

Türkiye Emekliler Derneği heyetini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda kabul eden Bakan Faruk Çelik, toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Faruk Çelik, dün gece İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde 11 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin soru üzerine, olayın gerçekleştiği ilk andan itibaren müfettişlerin bölgede incelemelerde bulunduklarını söyledi. Çadırlardan kaynaklanan çok hızlı bir yangın gerçekleştiği dile getiren Bakan Çelik, sabahın ilk saatlerinden itibaren de SGK Başkanı, İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürü ve Teftiş Kurulu Başkan’ının olay yerine intikal ettiklerini ifade etti. Görevlilerin inceleme ve çalışmalarını sürdüklerini kaydeden Çelik, kendisinin de bugün olay yerine gideceği bilgisini verdi.

İşçilerin kaldıkları yerlerle çalıştıkları yerlerin bir bütünlük arz ettiğine dikkat çeken Bakan Çelik, işçilerin nasıl çalışırlarken sağlanması ve alınması gereken önlemler varsa kaldıkları yerler itibariyle de aynı yöntemin izlenmesi gerektiğini söyledi. Çadırlarda 3 tane ısıtıcı olduğunu açıklayan Çelik, “Neden çadırlarda işçi kalıyordu? Kaç işçi kalıyordu? Tahliyeleri ile ilgili ne gibi sorunlar yaşandı? Çelik bazı malzemelerin kullanıldığı ama çadırı kaplayan malzemenin plastik olduğu ifade ediliyor. Bunların tümü mevzuatımız çerçevesinde imzalanmış durumda. Tespitlerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

“İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ YASASI HEMEN ÇIKARILMALIDIR”

Yıllardır iş güvenliği mevzuatının yenilenmesi ile ilgili çalışma yaptıklarını dile getiren Bakan Faruk Çelik, Türkiye’nin müstakil bir iş sağlığı güvenliği yasasına kavuşmak zorunda olduğunu vurguladı. Bu yasanın Bakanlar Kurulu’na gittiğini hatırlatan Bakan Çelik, şöyle devam etti: “Yasanın hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Neden? Çünkü önleyici olduğu için. 11 işçi hayatını kaybetti. Maalesef şimdi başa doğru bir değerlendirme yapıyoruz. Bu gerçekten çalışma hayatımız açısından üzüntü verici bir durum. Bu malzemeli bir durum olmaması gerekiyor idiyse, bunun başlangıcında ortadan kaldırılması gerekiyordu. Şu an sevk edilen bir yasa bunu öngörmektedir. Ama mühim olan her işverenin görevi, burada sağlıklı ortamda işçilerin sağlıklı ortamın teminidir.”

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder