banner181

HAK-İŞ: İşçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmeli

12 Mart 2012 Pazartesi 12:31
Bu haber 352 kez okundu

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.     İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan olayın ardından açıklama yapan...

HAK-İŞ: İşçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmeli
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

    İstanbul Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan olayın ardından açıklama yapan Mahmut Arslan, şatafatlı otelleri ve alışveriş merkezlerini inşa eden işçilerin, son derece uygunsuz koşullarda çalışmak ve yaşamak zorunda bırakıldığına dikkat çekerek, “İstanbul’un göbeğinde kış koşullarında işçilerin çadırlarda yaşamak zorunda kalması bir utanç göstergesidir. Sendikalaşma ve örgütlenmenin önü açılmalı, denetimler artırılmalı ve işçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmelidir.” dedi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece bu tür olayların gündemden hiç düşmeyeceğini ifade eden Arslan, şunları ifade etti:

        "Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı biran önce yasalaştırılarak, sorumluluk alacak ve çözüm üretecek bir mekanizma kurulmalı, sorumlular tespit edilerek yargı önüne çıkartılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına karşı direnen kimi çevreler de yaşanan bunca trajediden sonra nasıl bir tavır alacaklarını kamuoyuna açıklamalıdırlar. İşyerlerinde yaşanan kazaları azaltmak için sendikalaşma ve örgütlenmenin önünün açılmasının ve denetimlerin artırılmasının zamanı gelmiştir. İşçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçilmelidir. Sorumluların biran önce tespit edilerek yargı önüne çıkarılması ve gerekli cezayı alması temennisiyle, yangında hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yaralılara sağlık, yakınlarına da başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder