banner181

Türk asıllı vekilin belediye başkanlığına adaylığı gururlandırdı (Özel)

12 Mart 2012 Pazartesi 11:49
Bu haber 822 kez okundu

Belçika’da ilk kez Türk asıllı bir siyasetçi Flaman Hıristiyan Partisi (CD&V)'nden liste başı adayı oldu. Flaman Bölge Milletvekili Veli Yüksel, gelecek mahalli seçimlerde partisinin liste başından seçime girecek. CD&V’in ülkenin en büyük...

Türk asıllı vekilin belediye başkanlığına adaylığı gururlandırdı (Özel)
Belçika’da ilk kez Türk asıllı bir siyasetçi Flaman Hıristiyan Partisi (CD&V)'nden liste başı adayı oldu. Flaman Bölge Milletvekili Veli Yüksel, gelecek mahalli seçimlerde partisinin liste başından seçime girecek. CD&V’in ülkenin en büyük üçüncü şehri Gent'in belediye başkanı adayı olması Türkleri gururlandırdı.

Ekim ayında yapılan mahalli seçimlerde Belçika’nın en köklü siyasi partisinden Flaman Hıristiyan Demokratlar (CD&V), bir ilke imza atarak Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gent şehrinde liste başını Türk asıllı bir adaya ayırdı. Üç yıldır Flaman Parlamentosu’nda görev yapan Veli Yüksel’in birinci sıradan aday olması yaklaşık 35 bin Türkün yaşadığı Gent şehrinde memnuniyetle karşılandı. Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan Yüksel ‘‘Partimin beni liste başı yapması ve belediye başkan adayı göstermesi çok önemli bir gelişmedir. Bu, bana ve Gent’teki Türk toplumuna olan güveni göstermektedir. CD&V, bu kararla herkesi kucaklayan kitlesel bir parti olduğunu göstermiştir. Hıristiyan Demokratlar, Liberaler ve Sosyalistlerden oluşan geleneksel partilerde bu bir ilktir. İlk defa Belçika’nın üçüncü büyük şehrinde yabancı asıllı birisi liste başına getirilmiştir. Dolayısıyla CD&V’nin aldığı bu karar diğerlerine de örnek teşkil etmelidir.’’ şeklinde konuştu.

Partisinin belediye başkan adayı olarak gösterilmesinin bir tesadüf olmadığını kaydeden Yüksel ‘‘Partide farklı adaylar mevcutken partimin bu vazifeye beni layık görmesi beni çok onurlandırdı. Bana duyulan güveni göstermektedir. Profilime baktığınızda Türk ve Belçika profilini aşan bir profilim var. Partim tahmin ediyorum ki bunu göz önünde bulundurarak bu görevi tevdi etti. Bu görev zor bir görev ama gece gündüz çalışarak bu göreve layık olmaya çalışacağım.’’ dedi.

Türk ve Belçikalılardan çok sayıda tebrik mesajı aldığını ifade eden Yüksel ‘‘İnsanımız kendisine hizmet edecek adaylarla listelerde öylesine konulan adaylar arasındaki farkın muhakkak bilincinde.’’ yorumunda bulundu.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Gentli Türk seçmenlerden İbrahim Ünver de Veli Yüksel’in birinci sıradan aday gösterilmesinin Türkler açısından gerçekten gurur verici olduğunu ifade etti. Gent'te Türklerin beş katı kadar Belçikalı seçmen bulunduğunu ifade eden Ünver, "Partinin bir Türk asıllıyı liste başı yapması büyük bir cesaret." dedi. Cemal Kaplan ise, "Aslında bu konularda biraz geç kalındı. Zararın neresinden dönersek kârdır misali elimizden geldiği kadar sayın milletvekilimize destek vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Selim Bayat ise "Bu, Türklerin ne kadar önemli yerlere geldiğinin göstergesidir. Türklerin artık ülke idaresinde belli yerlerde olması gerektiğine inanıyoruz." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder