banner181

İşçi yakınları, güvenli olmayan çadırlardan yakındı

12 Mart 2012 Pazartesi 11:46
Bu haber 2203 kez okundu

Esenyurt’ta meydana gelen çadır yangınında hayatını kaybeden işçilerin yakınları Adli Tıp Kurumu’na akın etti. Gözyaşları içinde kimlik tespitlerinin yapılmasını bekleyen işçi yakınları, bir an önce kendilerine bilgi verilmesini...

İşçi yakınları, güvenli olmayan çadırlardan yakındı
Esenyurt’ta meydana gelen çadır yangınında hayatını kaybeden işçilerin yakınları Adli Tıp Kurumu’na akın etti. Gözyaşları içinde kimlik tespitlerinin yapılmasını bekleyen işçi yakınları, bir an önce kendilerine bilgi verilmesini istedi. İşçi yakınları barınmak için kuruların güvenli olmamasından yakındı.

İnşaat şantiyesindeki çadırda çıkan yangında hayatını kaybeden işçilerin cesetleri, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırılmıştı. Sabah saatlerinden itibaren, işçilerin yakınları Adli Tıp Kurumu’na akın etti. Bir an önce kimlik tespitlerinin yapılmasını bekleyen işçi yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamadı. İşçilerden birinin eşi olduğu belirtilen bir kadın sinir krizleri geçirdi.

Çoğunluğu inşaat işçisi olan işçi yakınları, iş güvenliği ve barınma konusunda ihmal edildiklerini ileri sürdü. Özellikle, muhtemel bir yangında alev alan malzemelerle yapılmış çadırlarda barınmak zorunda kaldıklarını söyleyen işçi yakınları, benzeri durumların daha önce de yaşanmasına rağmen önlem alınmamasından şikayet etti.

Yangın sırasında çadırda bulunan yakınının akıbetini öğrenmek için geldiğini anlatan Muzaffer Bektaş, “Gurbetçiyiz. Devletin bu duruma bir çözüm getirmesi gerekiyor. Bununu için de bir yasa çıkarabilir. Adam ısınmak için soba yakmıştır. Soba yakınca yangın çıkıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. İnşaatlarda hep aynı çadırı kuruyorlar. Bu çadırlar da en ufak bir kıvılcımda alev alıyor.” dedi.

Yangında hayatını kaybeden Seyfettin Topal’ın ağabey İdris Topal da, “Biz gece boyunca uyumadık. Yaralı var, dediler. Biz de hastane hastane gezip yaralı arıyoruz. Bizi neden yanlış yönlendiriyorlar.” diye yakındı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder