banner181
banner210

Vali Mutlu: Esenyurt'taki yangında işçi güvenliği incelenecek

12 Mart 2012 Pazartesi 11:39
Bu haber 352 kez okundu

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenyurt’ta inşaat şantiyesinde çıkan yangınla ilgili müfettişlerin inceleme yaptığını söyledi. Olayın işçi güvenliği açısından değerlendirileceğini kaydeden Mutlu, “Alınması gerekli tedbirler...

Vali Mutlu: Esenyurt'taki yangında işçi güvenliği incelenecek
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenyurt’ta inşaat şantiyesinde çıkan yangınla ilgili müfettişlerin inceleme yaptığını söyledi. Olayın işçi güvenliği açısından değerlendirileceğini kaydeden Mutlu, “Alınması gerekli tedbirler neden alınmadı? İş güvenliği ve işçi güvenliğiyle ilgili bütün bunlar incelenecek.” dedi.

Hüseyin Avni Mutlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Ankara’ya uğurlamak üzere Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne geldi. Vali Mutlu, burada Esenyurt'ta bir inşaat şantiyesinde çıkan yangında 11 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Hayatını bu acı olayda kaybetmiş olan işçilere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilediğini söyledi. Olayda yaralı olmadığını, fakat 11 acı kaybın bulunduğunu kaydeden Mutlu, “Sebebi şuana kadar net olarak belirlenmiş değil. Muhtelif değerlendirmeler var. Isınma amacıyla orada kullanılan araçlardan, elektrik kontağından olabilir. İtfaiye raporu ve emniyetin olay yeri incelemeleri devam ediyor. Şuan inceleme safhasında. Yangın nedenine ilişkin net ulaşmış olduğumuz yangın nedenine ilişkin bilgi yok.” diye konuştu. Mutlu, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Gül’e de bilgi verdiğini söyledi.

Gazetecilerin, “Bu kadar değerli binaların yapıldığı şantiyelerde işçilerin prefabrikte kalması gerekmez miydi?” şeklindeki sorusu üzerine Mutlu, “Bütün bunları işçilerimizin kalmış olduğu mekanların iş güvenliği işçilerin kalacakları ortamların standartları açısından mevzuat yönünden değerlendirmesini ilgili müfettişler dün geceden itibaren çalışmaya başladılar, inceleyecekler. Kalmış oldukları yerlerin koşulları, mevzuat acısından nedir? Yasal sınırlar çerçevesinde bir yerde mi kalıyorlar? Yoksa buna aykırı bir durum mu vardı? Bütün bunlar değerlendirilecek. Müfettişlerin yapmış oldukları incelemeler neticesinde de elbette ki başkaca tedbirler bu konularla ilgili yapılması gerekli olan işlemler varsa bunlar yapılacak.” ifadelerini kullandı.

ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER NEDEN ALINMADI?

Olayda 11 kaybın olduğunu vurgulayan Mutlu sözlerine şöyle devam etti: “Alınması gerekli tedbirler neden alınmadı? İş güvenliği ve işçi güvenliğiyle ilgili bütün bunlar incelenecek. Ben de olay yerine gittim. İşçilerin kaldığı mekanları gördüm. Oradaki işçilerden de bilgiler aldım. Bu noktandan sonra yapılacak şey; bunların tekrarlarına sebebiyet verilmemesi noktasında alınması gerekli tedbirler varsa bunları belirlemek ve takip etmek. Bu olayda kusur olan hususların belirlenerek onlarla ilgili de işlemler yapmaktır. Bunları titizlikle takip ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder