banner181

Avrupa'dan gelen işitme engelli öğrenciler Başkent'i gezdi

12 Mart 2012 Pazartesi 11:26
Bu haber 505 kez okundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dan gelen işitme engelli öğrencileri ve eğitimcilerini konuk etti. Başkentli çocuklarla buluşan konuk öğrenciler, Ankara’nın tarihi ve turistik bölgelerini gezdi....

Avrupa'dan gelen işitme engelli öğrenciler Başkent'i gezdi
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dan gelen işitme engelli öğrencileri ve eğitimcilerini konuk etti. Başkentli çocuklarla buluşan konuk öğrenciler, Ankara’nın tarihi ve turistik bölgelerini gezdi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlı Turizm Şube Müdürlüğü, Hayatboyu Eğitim (LLL), AB Projesi kapsamında Ankara’da bulunan, yaşları 12- 15 arasındaki işitme engelli öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nce ağırlandı. Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dan gelen 17 öğrenci ve 10 eğitimciyle, projeyi yürüten Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan gelen 5 öğrenci ve 2 öğretmenden oluşan misafir heyet, Başkentli yaşıtlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi binasından başlayan gezinin sonraki durağı Anıtkabir oldu. Daha sonra Hacı Bayram ve çevresini gezen işitme engelli öğrenciler, Ankara’nın tarihi evlerini ilgiyle inceledi.

Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği programla Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini gezen misafir ekibin bir sonraki durağı ise Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi oldu. Farklı kültürlerden gelen konuklarını kapıda karşılayan Başkan Umut Bayraktar ve arkadaşları, Meclis Salonu’nda yapılan kısa tanıtımın ardından soruları cevapladı.

        Ülkelerinde bu amaçlarla kurulmuş bir meclis olmadığını belirten konuk eğitmenler, çocuk sorunlarına yönelik kuruluşlar olsa da bu şekilde bir karar organı olarak çalışan, yöneticileri her yıl seçimlerle belirlenen bir kuruluş bulunmadığını anlattı.

        Sunumun ardından misafirlere Çocuk Meclisi kalemlerini hediye eden üyeler, misafirlerinden mail yoluyla iletişimi sürdürme sözü aldı. Meclis üyeleri ve konuklar, birbirlerinin dilini anlamasalar da kurdukları iletişim ve yakaladıkları ortak dilden duydukları heyecanı vurguladı.

Çocuk Meclisi’nin ardından konuk öğrenciler, Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi’ni ziyaret etti. Buradaki çalışmalardan da çok etkilendiklerini dile getiren misafir ekip liderleri ve proje sorumluları, çocukların gördükleri yakın ilgi ve dostluktan dolayı çok mutlu olduklarını, karşılıklı değişim programlarının devam edeceğini belirttiler. Ankara Kalesi ve civarını gezen konuk heyete, Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü yetkilileri günün anısına, kupa, bardak altlığı gibi hediyelik eşyalar ile Ankara’yı anlatan İngilizce dokümanlar verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder