banner181
banner210

Üniversite okuyan memur, unvan değişikliğinden faydalanamıyor

12 Mart 2012 Pazartesi 11:17
Bu haber 562 kez okundu

Devlet memurları, çalışırken üniversite bitirirse aldığı unvanı kurumu kabul etmediği için kullanamıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 45 bin memuru ilgilendiren unvan değişikliği probleminin çözülmesi için çalışan Unvan Değişikliği...

Üniversite okuyan memur, unvan değişikliğinden faydalanamıyor
Devlet memurları, çalışırken üniversite bitirirse aldığı unvanı kurumu kabul etmediği için kullanamıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 45 bin memuru ilgilendiren unvan değişikliği probleminin çözülmesi için çalışan Unvan Değişikliği Kamuoyu Platformu, "www.unvandegisikligi.com" adlı bir internet sitesi bile kurmasına rağmen haklarını elde edemiyor. Sitenin sahibi, Denizli Tapu ve Kadastro 18. Bölge Müdürlüğü'nde 17 yıllık tekniker memur olan Ahmet Yetkin, 2009'da Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olmuş. Aldığı diplomayla birlikte "mühendis" unvanıyla kurumuna müracaat edince, unvan değişikliği sınavını kazanırsa mühendis olarak kabul edileceği bildirilmiş. Yetkin, "YÖK tarafından verilen bir unvanı, kamu kuruluşları yok sayıyor. Unvan değişikliği sınavının açılması ve soru içerikleri, bu yönetmelikle tamamen kamu kurumlarının keyfine bırakılmış. Bugün özel sektörde çalışan bir avukat, mühendis veya mimarın, okulu bitirdikten sonra bu unvanı almak için tekrar sınava girdiği görülmüş müdür? Bu insanlar sınava tâbi olmuyorsa neden biz giriyoruz?" diye tepki gösteriyor.

Problemin, 1999 yılında eski Başbakan Bülent Ecevit döneminde çıkarılan Bakanlar Kurulu kararına istinaden Görevde Yükselme Yönetmeliği'ne 2004'te eklenen bir maddeden kaynaklandığını belirten Yetkin, "Üniversitelerdeki binlerce teknik bölümden mezun olan mühendis veya mimarlar, devlet dairesinde evrak işlerinde çalıştırılıyor. Biz mağdur olduğumuz gibi devlet de mühendislik işlerini, elinde bizim gibi teknik eğitim almış kişiler olmasına rağmen değerlendirmeyip dışarıdan satın alma yoluna gittiği için büyük zararlara uğratılıyor." diye konuşuyor. Haklarını aramak için BİMER aracılığıyla başvurduğunu, bazı arkadaşlarınınsa dava açtığını anlatan Yetkin, "Gerek idari kurumlardan bize verilen cevap gerekse mahkeme yönetmeliği gerekçe gösterilerek unvanımızı kullanmamıza karar verilmiyor. Hükümetten, devletin daha fazla zarar uğratılmaması amacıyla bizim de mağduriyetimizin giderilmesi için ilgili yönetmeliğin düzeltilmesini itiyoruz." şeklinde konuşuyor.

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Ahmet Sert de bürokratik çarklar arasında birçok eksikliğin devam ettiğini, basit düzenlemelerle problemler çözülebilecekken yıllarca sürdüğünü vurguluyor: "Bu konuyla ilgili yönetmelik, kanuna aykırı olduğu için iptal edilebilir. Mühendis, mimar, tekniker gibi mezunlar, 'Genel İdari Hizmetler' sınıfından ziyade, devlete daha çok faydalı olabilmeleri için evrak işleri yerine 'Teknik Hizmetler' sınıfına geçirilerek ilgili alanlarda istihdam edilebilir. Hükümetin bu konuda yapacağı tek maddelik kanun değişikliğiyle binlerce kişinin problemi çözülebilir." diyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder