banner181
banner210

Sel bölgesinde kalan 11 bina yıkıldı

12 Mart 2012 Pazartesi 11:06
Bu haber 665 kez okundu

Bursa'da, Cilimboz Deresi çevresinde kalan ve 2010 yılının Ekim ayında yaşanan sel felaketinde sular altında kalan binaların yıkımı tamamlandı. Selin ardından 4 ay içinde binaların 3’te ikisini kamulaştırılırken yargı sürecinin tamamlanmasının...

Sel bölgesinde kalan 11 bina yıkıldı
Bursa'da, Cilimboz Deresi çevresinde kalan ve 2010 yılının Ekim ayında yaşanan sel felaketinde sular altında kalan binaların yıkımı tamamlandı. Selin ardından 4 ay içinde binaların 3’te ikisini kamulaştırılırken yargı sürecinin tamamlanmasının ardından kalan 11 bina da yıkıldı.

        Bursa’da 2010 yılı Ekim ayında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından öncelikli olarak sel baskının yaşandığı Cilimboz Deresi çevresinde sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor. Kamulaştırılan 31 bina hızlı bir şekilde yıkılırken, kalan 11 parselin hak sahipleri ise konuyu yargıya taşımıştı. Yargı sürecinin tamamlanmasının ardından bu binaların da kamulaştırmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ana caddeye kadar olan tüm binaların yıkımı çalışmasını tamamladı. Derenin her iki yanında kalan binaların ortadan kaldırılmasıyla Alacahırka ve Pınarbaşı Mahalleleri arasındaki çirkin yapılaşma görüntüsü de ortadan kalkmış oldu.

        Cilimboz Deresi çevresinde yaşanan sel felaketini önemli bir kentsel dönüşüm fırsatına çevirdiklerini dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıpranan binaların bu sayede ortadan kaldırıldığını söyledi. Cilimboz Deresi çevresinde 60-70 yıldır sel baskınlarının yaşandığını ancak en önemli adımın kendileri tarafından atıldığını dile getiren Başkan Altepe, şunları söyledi: "Sel baskının ardından ilk 4 ayda dere çevresindeki 42 binadan 31’ini kamulaştırmıştık. Ancak ana caddeye yakın olan parsel sahipleri belediye ile anlaşmayıp, yargıya başvurmuştu. Mahkeme kararlarının çıkmasının ardından başlattığımız yıkım çalışmaları tamamlandı. Şu anda meydanda bulunan bina da deplase edilecek ve Altıparmak’a kadar derenin çevresi açılmış olacak. Bundan sonra dere üzerindeki köprü imalatları ve ağaçlandırma çalışmalarını başlatacağız. Derenin çevresinin açılmasıyla üst kısımlardaki çöpler de rahatlıkla alınabilecek. Dereye atılan çöpler, sel baskınının en önemli nedeniydi. Bu sorun da ortadan kalkmış olacak. Oyun grupları meyzaj düzenlemeleriyle burası ayrıcalıklı bir meydan halini alacak."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder