banner181
banner210

İşe yaramayan tasarruf cihazları, elektronik cihazları bozabilir

12 Mart 2012 Pazartesi 11:01
Bu haber 1124 kez okundu

Sakarya Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Özdemir, enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazların, elektronik cihazlarda arızalanmaya yol açabileceği uyarısında bulundu. Özdemir, evde...

İşe yaramayan tasarruf cihazları, elektronik cihazları bozabilir
Sakarya Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Özdemir, enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazların, elektronik cihazlarda arızalanmaya yol açabileceği uyarısında bulundu. Özdemir, evde elektrikten tasarruf etmenin yolunun elektrik enerjisini doğru ve akıllı kullanmaktan geçtiğini söyledi.

    Tasarruf cihazı adı altında sıkça reklamları yer alan ancak tasarruf yapmayan cihazlar konusunda tüketicileri uyaran Doç. Dr. Ayhan Özdemir, piyasada gerçekten enerji tasarrufu ve geri enerji kazanımı sağlayan cihazların bulunduğuna dikkat çekti. Piyasada hiçbir işe yaramayan amacı sadece ticari kazanç olan ve tüketicileri kandıran bir çok cihazın bulunduğuna işaret eden Özdemir; "Özellikle ev ve küçük işyeri abonelerine yönelik sunulan cihazların çoğu kandırmaca.” dedi.

    Tasarruf yaptığı iddia edilen ve piyasalarda karşılaşılan aldatmaca cihazların kendi içinde farklı iki türüne rastlandığını ifade eden Özdemir şunları kaydetti:

    "Birinci tür enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazlar ev ve iş yeri abonelerinde bir fazlı aktif enerji sayaç çıkışına bağlanmaktadır. Bağlanan bu cihaz teknik tabir ile bir gerilim kıyıcı olarak çalışmakta ve iç tesisat gerilimini 200 volt ile 210 volt gibi daha düşük değerlere düşürmektedir. Voltaj düştüğü için tüketicinin çekmiş olduğu güçte doğal olarak düşmektedir. Sonuç olarak aktif enerji sayacı az yazmaktadır. Ancak bu istenen bir durum değildir. Gerilim düşmesi istenen bir durum olmayıp, cihazlarda arızalanma dâhil olmak üzere beklenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Üretilen elektriğin kalitesini bozmaktadırlar. İkinci tür enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazlar ise ev ve iş yeri abonelerinde bir fazlı prizlere takılmaktadırlar. Prize takılan bu cihaz ölçü aletinin göstermiş olduğu görünür akımı (akımın reaktif bileşeni azaldığından) düşürür. Ancak aktif akım bileşenine her hangi bir etkisi söz konusu değildir, olması da mümkün değildir. Kısaca her iki cihaz türü, elektrik abonelerinin aktif enerji faturalarında standart enerji kalitesine göre hiç bir tasarruf yapmazlar, sadece ticari birer aldatmacadır.”

    Ev aboneleri için elektrikten tasarruf etmenin yolunun elektrik enerjisini doğru ve akıllı kullanmaktan geçtiğini anlatan Özdemir şu tavsiyelerde bulundu: "Cihazlarınızı kullanmadığınız zaman fişten çekin. Evlerde kullanılan elektriğin en büyük kısmı elektrikli ev aletleri tarafından tüketiliyor. Bu nedenle bu aletleri satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmeliyiz. Evlerde kullanılan elektriğin bir kısmı ise aydınlatmada kullanılmakta. Kullanmadığınız lambaları söndürmek, akkor lambalar yerine tasarruflu floresan lambalar kullanmak elektrik tasarrufu sağlayacaktır. Akıllı aktif enerji sayacı kullanılmalı ve gece tarifesi olan 22.00 - 06.00 saatleri arasında elektrik enerji fiyatı en ucuz olduğu için bu zaman diliminde tüketim tercih edilmelidir."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder