banner181

Jandarma kadına şiddet konusunda AB ile işbirliği yaptı

12 Mart 2012 Pazartesi 10:34
Bu haber 1831 kez okundu

Kadına yönelik şiddetin sonlandırılması çalışmalarına bir destek de jandarmadan geldi. Jandarma Genel Komutanlığı ile Avrupa Birliği (AB), kadına şiddet konusunda ortak bir proje hazırladı. Proje Kasım 2012'de hayata geçirilecek. Jandarma,...

Jandarma kadına şiddet konusunda AB ile işbirliği yaptı
Kadına yönelik şiddetin sonlandırılması çalışmalarına bir destek de jandarmadan geldi. Jandarma Genel Komutanlığı ile Avrupa Birliği (AB), kadına şiddet konusunda ortak bir proje hazırladı. Proje Kasım 2012'de hayata geçirilecek.

Jandarma, kadına yönelik şiddet ve çocuklara yönelik istismarla etkin olarak mücadele etmeye devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı karargâhı ile İl Jandarma Komutanlıkları bünyesinde Çocuk ve Kadın Kısım Amirlikleri oluşturuldu. Buralara bayan subay ve astsubay görevlendirilecek. 'Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi'ne yönelik çalışmalar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak devam ediyor.

Türkiye'de özellikle kırsal alanda aile içi şiddetle ilgili güvenlik personelinin ve vatandaşların eğitilmesi amacıyla Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 2010 yılında Türkiye-AB Mali İşbirliği Programları çerçevesinde, kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi projesi teklif edildi.
3 milyon 100 bin euroluk proje, AB Komisyonu tarafından kabul edildi. Kasım 2012'de hayata geçecek proje ile iki yıllık sürede jandarma personelinin özellikle kadına yönelik şiddet olayları kapsamında kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda birliklerdeki eğitimler de devam ediyor. Bu eğitimde erbaş ve erlere 'Aile içi iletişim', 'Ailede şiddetin önlenmesi', 'Kadınlara uygulanan toplumsal baskılar', 'Töre cinayetleri', 'Kadın erkek eşitliği' gibi konularda eğitim veriliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder