banner181

İzmir Büyükşehir Belediyesi otomatik otopark için ihaleye çıkıyor

12 Mart 2012 Pazartesi 10:19
Bu haber 1674 kez okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ilçesi Alsancak semtinde, Hocazade Camisi karşısına yapacağı tam otomatik katlı otopark için 27 Mart 2012'de proje ve yapım ihalesine çıkıyor. Teknolojinin imkanlarından yararlanılacak otoparkın zemin...

İzmir Büyükşehir Belediyesi otomatik otopark için ihaleye çıkıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ilçesi Alsancak semtinde, Hocazade Camisi karşısına yapacağı tam otomatik katlı otopark için 27 Mart 2012'de proje ve yapım ihalesine çıkıyor. Teknolojinin imkanlarından yararlanılacak otoparkın zemin katında teslim alınan araçlar, sürücüsüz olarak asansörle boş alanlara çıkarılacak ve hareketli paletler üstünde taşınarak park edilecek. Şair Eşref Bulvarı'ndaki 939 metrekarelik arsada 4 milyon 750 bin lira ödeyerek kamulaştırma çalışmalarını tamamlayan belediyenin ihalesinin sonuçlanmasının ardından başlayacak inşaat çalışmaları, 540 günde tamamlanacak. Otopark için 2011 Kasım ayında çıkılan proje ve yapım ihalesi, yeterli istekli olmaması sebebiyle iptal edilmişti.

Tam otomatik katlı otopark, çelik konstrüksiyon olarak tasarlandı. 616 metrekarelik alan üzerine yapılacak binanın dış cephesinde, alüminyum profillerle silikon giydirme ve reflekte (güneş ışığını yansıtan) cam kullanılacak. En az 270 araba kapasiteli olacak otoparkta, üç tane taşıyıcı asansör bulunacak. Otoparka gelen sürücü, arabasını zemin kattaki teslim odasına bırakacak. Araba, içinde sürücü olmadan asansörle boş olan alana çıkarılacak ve hareketli paletler üstünde taşınarak park edilecek. Bu işlemler, arabanın alınmasında da tekrarlanacak. Sürücü dilediğinde, arabasını yine zemin kattaki teslim odasından alacak. Büyükşehir Belediyesi, Alsancak ve civarının otopark ihtiyacının karşılanması için daha önce de Atatürk Spor Salonu önündeki yer altı otoparkı ve Kültürpark Yer Altı Otoparkı’nı hizmete almıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder