banner181

Aşıklar hem güldürdü hem düşündürdü

12 Mart 2012 Pazartesi 09:40
Bu haber 2139 kez okundu

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde halk ozanı aşıkların verdiği konser yoğun ilgi gördü. Sülemiş Turistik tesislerindeki konsere Sumbas Kaymakamı Fikret Dağ, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, siyasi parti başkanları ve çok sayıda davetli katıldı....

Aşıklar hem güldürdü hem düşündürdü
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde halk ozanı aşıkların verdiği konser yoğun ilgi gördü. Sülemiş Turistik tesislerindeki konsere Sumbas Kaymakamı Fikret Dağ, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, siyasi parti başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Konser öncesi bir konuşma yapan aşık Hakkı Tanrıkulu halk ozanlarına sahip çıkılmadığını söyleyerek, "Ülkemizde biz aşıkların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Gençlerimiz öz kültürlerini unutmamalıdır. Biz aşıklar öz kültürlerimize sahip çıkan ve onları yaşatmaya çalışan insanlarız. Söylediğimiz türkülerde eğer insanlarımıza bir kelime öğretebilirsek ne mutlu bize. Biz danstan poptan anlamayız,biz atalarımızın kullandığı söz ve davranışları anlar ona göre türküler söyleriz.” dedi.

Aşık Tanrıkulu’nun konuşmasını ayakta alkışlayan davetliler, sahneye çıkan Aşık Hacı Karakılçık, Osman Akçay ve Mustafa Fındıklı’nın birlikte söylediği hoş geldiniz türküsünü dinlediler.

Osman Akçay ile Mustafa Fındıklı’nın taşlaması davetlileri eğlendirirken, programda okuna şiirler ise oldukça anlamlıydı.

Ünlü halk ozanlarından Hacı Karakılçık’ın söylediği “zahidem” adlı parçada bir çok davetli gözyaşlarına hâkim olamadı. Birbirinden güzel halk türküleri okuyan Karakılçık son olarak aşık Tanrıkulu ile taşlama yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder