banner181
banner210

FEM, öğrencilere gerçek sınav deneyimi yaşattı

11 Mart 2012 Pazar 11:05
Bu haber 1275 kez okundu

FEM Dershaneleri Edirne Şubesi üniversiteye hazırlanan öğrencilere gerçek sınav deneyimi yaşattı. Sınav, Trakya Üniversitesi işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Eğitim Fakültesi’nde yapıldı.        1...

FEM, öğrencilere gerçek sınav deneyimi yaşattı
FEM Dershaneleri Edirne Şubesi üniversiteye hazırlanan öğrencilere gerçek sınav deneyimi yaşattı. Sınav, Trakya Üniversitesi işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Eğitim Fakültesi’nde yapıldı.

        1 Nisan'da Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na sınavına girecek öğrenciler, gerçek sınavın provası olan deneme sınavına günler öncesinde hazırlandı. Sınav öncesinde son kontrollerini yapan öğrenciler sabah erken kalkarak aileleriyle birlikte kahvaltı yaptı. Öğrenciler daha sonra velileriyle birlikte eğitim fakültesinin yolunu tuttu. Sınava yaklaşık yarım saat kala öğrenciler fakülte bahçesinde toplanarak son kontrollerini yaptı. Öğrenciler sıkı kontrolden geçirilerek içeri alındı. ÖSYM'nin uyguladığı prosedür gibi öğrencilerin sadece içeriye su almalarına izin verildi. Sıralarına geçen öğrencilere yine ÖSYM’nin verdiği marka kalem, silgi, kalemtraş ve şeker verildi. Büyük bir titizlik içinde getirilen soru kitapçıkları öğrencilere dağıtıldı. Görevli, öğrencilere sınavda uyulması gereken kuralları tek tek okuyarak süreyi başlattı.

        Edirne FEM Dershaneleri Genel Müdürü Taner Durdağı, yaptıkları sınavla tesadüfi hataları ortadan kaldırmak istediklerini söyledi. Sınava bin civarında dershane öğrencisinin katıldığını belirten Durdağı, “Gerçek sınavın kaygısı, sıkıntısı, sınav öncesinde yaşananlar, sınav anında ve sonrasında karşılaştıkları meseleleri önceden çocuklara yaşatmak için böyle bir sınavı düşündük. Gerçek sınav günü kaçta kalkılacaksa o saatte kalkıp, o gün sabah ne yenilecekse onu yiyip, ne giyeceksek onu giyerek, kiminle ve nasıl sınava gidilecekse o şekilde gidip, oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için gerçek bir sınav prosedürü uyguluyoruz. ÖSYM gerçek sınava su dışında hiçbir şey almıyor. İçeride kalem, silgi, kalem traşları kendileri veriyor. Biz de ÖSYM’nin verdiği malzemenin aynı markasını veriyoruz.” dedi.

        Trakya Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Kılıç, dershanenin rektörlüğe yaptığı başvurunun uygun görülmesi üzerine kapılarını öğrencilere açtıklarını kaydetti. Yaklaşık bin kişilik kapasiteli salonlarında geleceğin üniversite öğrencilerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kılıç, gerçek sınavın ardından öğrencilerin kendi üniversitesi ve fakültesini tercih etmelerini arzu ettiğini belirtti.

        Sami Yılmaz isimli öğrenci velisi, çocuğunun sınava gireceğini ve gerçek sınav gibi heyecanlı olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Sabah herkes evde erken kalktı. Aynı heyecanla sınava geldik. Heyecanımızı aynen devam ediyor. Biz çocuklarımızdan daha çok heyecanlıyız. Gerçek sınavın iyi bir provası oldu.” diye konuştu.

        Kızını sınava getiren Nergiz Doğan, “Kızım bir, bir buçuk yıldan bu yana çalışmaya devam ediyor. Dikkatli ve sistemli çalışıyor. Gerçek sınavın provası olan bu sınav için akşam heyecan vardı. Sabah erken kalktık. Kahvaltımızı yaptık. Birbirimize moral verdik. Gerçek bir sınavmış gibi hazırlandık ve çıktık. Burada birbirimizi görünce biraz daha rahatladık.” açıklamasını yaptı.

        Sınav öncesinde biraz stres yaşadığını anlatan Büşra Nur Doğan burada arkadaşlarını gördükten sonra rahatladığını açıkladı. Savcı olmak istediğini anlatan Doğan, “Zaten insan kendine güvenince yapacağına inanıyor. Bu sınav daha iyi oldu bizim için. Savcı olmak istiyorum. O nedenle hedefim hukuk okumak.” dedi.

        Sınava giren öğrencilerden Yusuf Berk Hatipoğlu, “Bugün biraz heyecanlıyız gerçek sınavın provası olduğu için. Gerçek sınava girecekmiş gibi sabah kalktık, kahvaltımızı ettik. Umarım buradaki sınavda önemli bir sonuç alırız ve bunu gerçek sınava yansıtırız.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder