banner181

New York’taki Türklerin “iyilik meleği” Dr. Uygur son yolculuğuna uğurlandı

11 Mart 2012 Pazar 10:47
Bu haber 403 kez okundu

ABD’nin New York şehrinde uzun yıllardır yaşayan Beyin ve Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Zeki Uygur (86) sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kalp yetmezliği nedeniyle önceki gün hayatını kaybeden Türklerin “iyilik meleği” ve aynı...

New York'taki Türklerin 'iyilik meleği” Dr. Uygur son yolculuğuna uğurlandı
ABD’nin New York şehrinde uzun yıllardır yaşayan Beyin ve Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Zeki Uygur (86) sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kalp yetmezliği nedeniyle önceki gün hayatını kaybeden Türklerin “iyilik meleği” ve aynı zamanda usta tiyatrocu Necat Uygur’un abisi Dr. Zeki Uygur için New York’ta cenaze töreni düzenlendi.

Dr. Uygur’un na’şı, New York’ta 2. Cadde ile 47 sokak arasında yer alan Ali Baba Terrace’ın önünde kılınan cenaze namazı sonra Connecticut eyaletinde toprağa verildi. Çok sayıda seveninin katıldığı cenaze törenine Dr. Uygur’un eşi Ayla Uygur, çocukları Halit ve Feridun Uygur da katıldı. New York’taki Türk toplumuna yakınlığı ile bilinen Dr. Uygur her zaman insanlara yardımcı olan bir isim olarak tanınıyordu.

Cenaze törenine katılan New York Başkonsolosu Levent Bilgen “Türk toplumunun çok yakından tanıdığı ve sevdiği Dr. Zeki Uygur’u kaybettiğimiz için çok üzgünüz, herkesin başı sağolsun” şeklinde taziyelerini iletti. Törene katılanlardan bazıları, göz yaşlarına hakim olamadı. Dr. Uygur için önümüzdeki hafta New York Başkonsolosluğu’nda bir tören daha düzenleneceği belirtildi.

1950 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Uygur, beyin cerrahı olarak ihtisasını Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tamamladıktan sonra bir süre Atatürk'ün gemisi Savarona'da görev yaptı. 1952 yılında ilk kez Amerika’ya Deniz Kuvvetleri adına üç muhrip gemiyi teslim alan Gaziantep zırhlı gemisiyle Tabip Üsteğmen rütbesiyle geldi. 3,5 ay süren görevinin ardından Türkiye'ye geri dönen Uygur, 1954-1957 yılları arasında yeniden Amerika’ya gönderildi ve St. Albans Naval Hastanesi’nde uzmanlık eğitimini sürdürdü. 1961 yılında ise Beyin Cerrahı uzmanlığı için yeniden Iowa Üniversitesi’ne gönderildi. 1969 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Tabip Albay olarak emekli olduktan sonra New York'a yerleşti.

Aynı zamanda ressam olan Uygur, Manhattan'da kendi resimlerinden oluşan çeşitli sergiler de açmıştı. Amerika’daki Türk toplumunun önde gelen isimlerinden Zeki Uygur, New York polisindeki büyük yolsuzluk skandalını ortaya çıkaran ve kendi meslektaşları tarafından vurulan polis memuru Frank Serpico’ya ilk tıbbi müdahaleyi yapmasıyla da biliniyordu.

Frank Serpico, yazdığı anı kitabında Zeki Uygur’dan söz ederek ‘‘hayatını hastanedeki Türk doktora borçlu olduğunu’’ yazmıştı. Serpico’nun hayatı daha sonra yönetmen Sidney Lumet tarafından beyaz perdeye aktarılmış ve Serpico’yu ünlü aktör Al Pacino canlandırmıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder