banner181

Cizre’de yapılan Türkçe-Kürtçe şenliğine Iraklı öğrenciler katıldı

10 Mart 2012 Cumartesi 21:00
Bu haber 949 kez okundu

Kuzey Irak’tan Türkçe Olimpiyatları'na katılmaya hazırlanan öğrenciler, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Fem Dershanesi ve Özel İstikbal Koleji’nin ortaklaşa düzenlediği Türkçe-Kürtçe şenlik programına katıldı. Olimpiyatlar öncesinde...

Cizre'de yapılan Türkçe-Kürtçe şenliğine Iraklı öğrenciler katıldı
Kuzey Irak’tan Türkçe Olimpiyatları'na katılmaya hazırlanan öğrenciler, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Fem Dershanesi ve Özel İstikbal Koleji’nin ortaklaşa düzenlediği Türkçe-Kürtçe şenlik programına katıldı. Olimpiyatlar öncesinde ilk olarak Cizre’de ter döken öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlendi.

        Dünya çocuklarını sevgi dili Türkçe etrafında buluşturan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10.su için hazırlıklar başladı. Amerika'dan Afrika'ya, Bosna-Hersek'ten Pakistan'a, Ukrayna'dan Kuzey Irak’a kadar dünyanın dört bir yanında yaşayan öğrenciler, Türkiye finallerinde yarışabilmek için ter dökmeye başladı. Her yıl Türkiye’ye 'Türkçe bayramı' yaşatan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10.‘suna hazırlanan Kuzey Iraklı öğrenciler ilk heyecanlarını Cizre'de yaşadı.

        Türkçe Olimpiyatları kapsamında Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelen Iraklı öğrenciler için Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir program düzenlendi. Cizre Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen programa, Cizre Kaymakamı Mehmet Ali Sağlam, Cizre Emniyet Müdürü Ali Aydın Akkoca, Cizre Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gürbüzer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Programda Türkçe şarkılar ve şiirlerin yanı sıra Kürtçe şarkılar da söylendi. Cizrelilerin yoğun ilgi gösterdiği programda ayrıca Türkçe ve Kürtçe ilahiler de okundu. Kuzey Irak’tan gelen öğrenciler, Türkiye’nin değişik coğrafyalarından örnekler sahneledi. Salonu dolduran Cizreliler öğrencileri ayakta alkışladı. Cizreliler söylenen Kürtçe şarkı ve ilahilere eşlik etti. Öğrenciler söyledikleri birbirinden güzel hareketli şarkılarla seyircileri coştururken zaman zaman söyledikleri uzun havalar ve hüzünlü şiirlerle de duygulandırdı.

        Program bittikten sonra olimpiyata katılan öğrenciler ve öğrencilerin aileleri toplu bir şekilde sahneye davet edildi. Öğrenci-velilere Kaymakam Mehmet Ali Sağlam tarafından hediyeleri takdim edildi. Kaymakam Mehmet Ali Sağlam, yaptığı konuşmada, Türkçe konuşmasının ardından izleyicileri Kürtçe selamlayarak, bin yıllık olan Türk-Kürt kardeşliğini kimsenin bozamayacağını söyledi.

        Türk-Kürt kardeşliğin kıyamete kadar devam edeceğini belirten Kaymakam Sağlam, “Etle tırnak gibi bir yüreğin iki parçası gibi bin yıllık dünyanın belki en kadim kardeşliği olan Türk-Kürt kardeşliği kıyamete kadar kıyametten sonra ilelebet Allah’ın izni ile devam edecektir. Buna da Allah’ın izni ile hiç kimse bozamayacaktır ve zarar getirmeyecektir.”dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder