banner181

BURSTOP Başkanı Aktan: Yeni anayasa suni gündemlerle engelleniyor

10 Mart 2012 Cumartesi 14:18
Bu haber 520 kez okundu

Burdur Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (BURTSOP), Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Aktan, yeni anayasa sürecinin suni gündemlerle engellendiğini belirtti.         Toplam 19 sivil toplum örgütünün bir araya...

BURSTOP Başkanı Aktan: Yeni anayasa suni gündemlerle engelleniyor
Burdur Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (BURTSOP), Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Aktan, yeni anayasa sürecinin suni gündemlerle engellendiğini belirtti.

        Toplam 19 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu platform adına Özeren Otel'de yapılan basın açıklamasını BURSTOP Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Aktan okudu.

        Ülke gündemindeki önemli konulara değinen Aktan, vesayetçi bir anlayışın yaptığı anayasa yerine, milleti odak noktası alan, halkın istediği sivil bir anayasa yapılmasını istedi.

        Suriye’de yaşanan insanlık dramının yeterince üstüne gidilmediğini belirten Aktan, “Suriye’de insanlar katlediliyor ve biz buradan seyrediyoruz. Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda yaptığı her türlü yaptırımı destekliyoruz. Nasıl Somali’deki dramı dünya gündemine Türkiye oturttu. Aynı şekilde Suriye için de çaba gösterilmesi lazım.” dedi.

        Eğitimde katsayının kalkmasını ve 12 yıllık zorunlu eğitimi olumlu bulduklarını vurgulayan Başkan Aktan, “Özellikle meslek liselerinin mağduriyetinin giderilmesi ve sanayinin ara eleman ihtiyacının karşılanması için getirilen 4+4+4 sistemini destekliyoruz. Milli Eğitim'de yapılan değişiklikler, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte.” ifadelerini kullandı.

        Çek yasasında yapılan çalışmaların iş yaşamına zarar vereceğini anlatan Aktan, “Çek yasası ticaretle uğraşan birçok kişiyi mağdur etmektedir. Mali suçlara mali cezalar verilmelidir. Ceza maddi olmalıdır. Kimsenin çeke güveni kalmadı.” şeklinde konuştu.

        Gündeme yönelik çalışmalarının devam edeceğini aktaran Aktan, sivil toplumun sesi olmaya devam edeceklerini belirtti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder