banner181

Güneydoğu’nun sağlık sorunları kadro ile masaya yatırıldı

10 Mart 2012 Cumartesi 13:52
Bu haber 462 kez okundu

Tabipler Odası Şanlıurfa Şubesi, bölgedeki üniversitelerde ve hastanelerde çalışan akademisyen ve doktorları, bölgede sıklıkla görülen hastalıkları masaya yatırmak üzere bir araya getirdi. Ağırlıklı olarak kadın doğum hastalıkları...

Güneydoğu'nun sağlık sorunları kadro ile masaya yatırıldı
Tabipler Odası Şanlıurfa Şubesi, bölgedeki üniversitelerde ve hastanelerde çalışan akademisyen ve doktorları, bölgede sıklıkla görülen hastalıkları masaya yatırmak üzere bir araya getirdi. Ağırlıklı olarak kadın doğum hastalıkları ve çocuk hastalıklarının ele alınacağı iki günlük sempozyumda, yaz aylarında bölgede sıklıkla rastlanılan akrep zehirlenmeleri gibi konularda da fikir alış verişinde bulunulacak. iki gün sürecek sempozyumda, kadın bölgede sıklıkla görülen kadın hastalıkları, çocuk hastalıkları, akrep ve yılına zehirlenmeleri, kanama diyatesi, gibi konular da ele alınacak. Bölgede görülen hastalıklarla mücadelede sempozyum sonrası iyileştirmelerin yapılması bekleniyor.

        Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, bölgedeki genç nüfusun fazlalığına dikkat çekti. Annelerin bilinçlenmesi, eğitilmesi gerektiğini aktaran Güvenç, şöyle devam etti: “Önemli sunumlar yapacaksınız. Niye önemli? Bölgemiz genç bir nüfusa sahip. İfade edildiği gibi doğurganlık çok yüksek. Malatya, Maraş, Antep'i bilmiyorum ama Urfa’da Türkiye ortalaması kırsal nüfusta yüzde 25 iken bizim ilimizde bu oran yüzde 45 oranında."

        Şehirde eğitim sorunları olduğuna değinen Vali Güvenç, "Annelerin bilinçlenmesi sorunu var. Çocukların eğitilmesi önem arz etmekte. Dolayısıyla bunun sağlığa yansıması olumlu değil zorunluluk doğurmaktadır. Sağlıkçıların sorumluluğu ağırdır ama hepinize teşekkür ediyoruz. Türkiye sağlıkta da önemli adımlar atmıştır, dünya global ölçekte verilerini olumlu yönde değiştiren bir ülke.” diye konuştu.

        Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Tabipler Odası Başkanı Şahin Aksoy da doğum sonrası duruma dikkat çekerek şu mesajı verdi: “Doğumun olduğu bir yerde bu pediatriden sonra jeokoloji olmalı.”

        İki gün sürecek sempozyuma AK Parti Milletvekili Abdulkerim Gök, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve yaklaşık 200 doktor ve akademisyen katıldı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder