banner181

Tanrıkulu: Özel İletişim Vergisi'nin haksız olduğunu nihayet hükümet de anladı

10 Mart 2012 Cumartesi 13:47
Bu haber 2492 kez okundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Marmara depreminden sonra bir defalığına konulan ancak daha sonra kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi (ÖİV)’nin haksız bir uygulama olduğunu, hükümetin nihayet anladığını belirtti....

Tanrıkulu: Özel İletişim Vergisi'nin haksız olduğunu nihayet hükümet de anladı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Marmara depreminden sonra bir defalığına konulan ancak daha sonra kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi (ÖİV)’nin haksız bir uygulama olduğunu, hükümetin nihayet anladığını belirtti.

ÖİV'nin kaldırılması ilgili yazılı açıklama yapan Tanrıkulu, “Madem ÖİV’nin haksız olduğunu anladınız, TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifimizi kabul edin, tüketicileri bu haksız yükten kurtarın.” dedi.

Tanrıkulu, şöyle devam etti: "2 Şubat 2012’de TBMM’ye sunduğumuz 2/364 esas numaralı “Gider Vergileri Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'yle, Özel İletişim Vergisi uygulamasına son verilmesi için yasa değişikliği yapılmasını önermiştik. Bu önerimiz üzerine, dün bir televizyon kanalında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ÖİV’in kaldırılmasını gündemlerine aldıklarını açıklamış. 17 Ağustos depreminin yarattığı ekonomik açığı gidermek üzere 26 Kasım 1999 tarihinde, bir yıllığına her nevi cep telefonu işletmecileri tarafından verilen tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetlerine yüzde 25 oranında Özel İletişim Vergisi uygulamaya konulmuştu. Özel bir durum için bir defalığına getirilen ÖİV her yıl uzatılmış; daha sonra bütçe açıklarını azaltmak için kolay bir yöntem olarak görülüp, 16 Temmuz 2004 tarih ve 5228 Sayılı Kanun'da yapılan değişiklikle kalıcı hale getirilmişti."

        "Bir defalığına uygulamaya sokulan ve daha sonra kalıcı hale getirilen ÖİV’nin haksız bir uygulama olduğunu nihayet hükümet de anlamış görünüyor." diyen Tanrıkulu, "Dileriz ki tüm tüketiciler bakımından haksız olan bu uygulamanın ortadan kaldırılması için 2 Şubat 2012 tarihinde TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifimiz bir an önce gündeme alınır ve tüm tüketiciler de bu haksız yükten kurtulur.” açıklamasını yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder