banner181

'Ortak Akılla Birlik' toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı

10 Mart 2012 Cumartesi 13:39
Bu haber 1165 kez okundu

Diyarbakır'da bazı Kürt siyasetçi, yazar ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen 'Ortak Akılla Birlik' toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı. Açıklamayı Okuyan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, “Ortadoğu'da...

'Ortak Akılla Birlik' toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı
Diyarbakır'da bazı Kürt siyasetçi, yazar ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen 'Ortak Akılla Birlik' toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı. Açıklamayı Okuyan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, “Ortadoğu'da Kürtleri Bekleyen Riskler ve Avantajlar, Birlikte Mücadelenin Temel İlkeleri, Yeni Anayasa, Kürtler ve Ulusal Konferans' konuları istişare edildi.” dedi.

        Osman Baydemir, Aziz Mahmut Ak, Cabbar Leygara, Fethi Gümüş, Hasan Dağtekin, Nadir Yektaş ve Şah İsmail Bedirhanoğlu'nun çağrısı üzerine gerçekleşen toplantıya, farklı Kürt gruplarından temsilciler katıldı.

        BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, KADEP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Baksi, Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhiyettin Batmanlı ve Halim İpek’in de aralarında bulunduğu Kürt siyasetçi ve akademisyenler çeşitli konuları müzakere etti.

        Toplantının sonuç bildirgesi Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Türkçe ve Kürtçe hazırlanan ortak metni Kürtçe okuyan Leyla Zana, "Kürt ulusal sorunu, halk olmaktan kaynaklanan hakların kullanılamaması sorunudur." ifadelerini kullandı.

        Kürtlere idari ve siyasi statü verilmeden sorunun sona ermeyeceğini ileri süren Zana, nüfusu 40 milyonu aşan bir halkın siyasal statüden yoksun bir şekilde yaşam dayatılmasının mümkün olmadığını savundu.

        Kürt halkının sevinçte, acıda ortaklığının aynı zamanda Kürt siyasetlerinin de sevinçte ve tasada ortaklığını gerektirdiğini belirten Zana, ulusal ittifakın, farklı oluşum ve fikirlerin bir arada ortak çaba göstermesi olduğunu anlattı. Yeni anayasanın oluşum sürecinde ortak mücadele başlattıklarını dile getiren Zana, 4 maddelik talebin anayasaya işlenmesi için milyonlarca imza toplamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder