banner181

Akar: Depremzedeler artık yemeğini kendi konteynırında pişiriyor

10 Mart 2012 Cumartesi 13:35
Bu haber 579 kez okundu

Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Van’daki depremzedelere yönelik hizmetlerin devam ettiğini ve 150 bin vatandaşa konteynırlarda sıcak yemek imkânı sağladıklarını belirtti. Akar, “Artık yemek dağıtımımız yok. Konteynırlara...

Akar: Depremzedeler artık yemeğini kendi konteynırında pişiriyor
Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Van’daki depremzedelere yönelik hizmetlerin devam ettiğini ve 150 bin vatandaşa konteynırlarda sıcak yemek imkânı sağladıklarını belirtti. Akar, “Artık yemek dağıtımımız yok. Konteynırlara kuru erzak dağıtımı yapıyoruz. Aileler burada kendi yemeklerini pişiriyorlar.” dedi.

        Ahmet Lütfi Akar, Kızılay Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç ve beraberindeki heyet, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’yi makamında ziyaret etti.

        Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Mevlüt Bilici, Kayseri’nin Kızılay açısından önemli olduğunu ifade etti.
    
        Türkiye’nin birçok yerinde faaliyetlerde bulunan Kayserili işadamlarının Kızılay’a yaptığı katkıların memnuniyet verici olduğunu belirten Bilici, "Şu anda bizim Kızılay hastanelerimiz, kan merkezimiz zannediyorum tamamına yakını hayır olarak yaptırılmıştır. Bu bakımdan Kayseri’nin Kızılay açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz de Kızılay’ı önemli bir kuruluş olarak değerlendiriyoruz.”

        Kızalay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ziyarette, gazetecilerin Van depremiyle ilgili sorularını da cevapladı. Van’da sosyal, kültürel çalışmaların devam ettiğini anlatan Akar, şunları söyledi: “Van’da çadır kentlerimiz kaldırıldı. Van ve Erçiş’e 28 bin konteynır ev temin ettik.150 bine yakın vatandaşımız konteynırlarda yaşamaya başladı. Artık sıcak yemek yapmayı bıraktık, konteynırdaki vatandaşlarımıza kuru erzaklarla yemeklerini kendilerinin yapmalarını sağladık. Çeşitli şirketlerle ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmak suretiyle yeni dönem çalışmalarına biz de katılıyoruz. AÇEV ve Vodafone işbirliğinde okul öncesi öğrenimle çalışma başlatıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla kültürel etkinlikler ve psiko-sosyal destek programlarımız devam ediyor. Ayrıca orada bulunan 80 bin çadırın toplayıp yeniden kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Deprem dolaysıyla bir çadır bırakmadan hepsini oraya nakletmiştik. Şu güne kadar çadırların yenileyerek 28 metrekarelik 10 bin çadır kent çadırı ürettik.”

        Konuşmaların ardından Kayseri'de Boydak Holding tarafından yaptırılacak 6 katlı öğrenci evi ve hayırsever Mehmet Karamercan'ın yaptıracağı 4 katlı yeni Kızılay hizmet binasının protokolü imzalandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder