banner181

TÜDEF, benzine yapılan zammı, siyah kurdeleyle protesto etti

10 Mart 2012 Cumartesi 12:20
Bu haber 638 kez okundu

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) benzine yapılan 9 kuruşluk zammı Kızılay Meydanı’ndan otomobillere siyah kurdele takarak tepki gösterdi.        Kızılay, GAMA İş Merkezi önünde toplanan grup...

TÜDEF, benzine yapılan zammı, siyah kurdeleyle protesto etti
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) benzine yapılan 9 kuruşluk zammı Kızılay Meydanı’ndan otomobillere siyah kurdele takarak tepki gösterdi.

        Kızılay, GAMA İş Merkezi önünde toplanan grup adına konuşan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında serbest piyasa koşullarının yerine hükümet politikalarının belirleyici olduğunu savundu. Bir litre benzinden alınan bayi kar marjının yüksek olduğunu ifade eden Yılmaz, 100 liralık benzinin 65 lirasının vergi olduğunu söyledi.

        Yeni yıla tüketicilerin zamla girdiğini kaydeden Yılmaz, “Şubat ayında 7 kuruş, Mart ayında da 9 kuruş daha zamlandı ve son yirmi gün içinde zam oranı yüzde 2.45’e ulaştı. Benzin zammı sadece benzinle sınırlı kalmayacak, iğneden ipliğe diğer zamları da tetikleyecektir.” dedi.

        Gece yarısından sonra uygulamaya giren benzin zammının yine tüketiciye hayal kırıklığı uğrattığını belirten Yılmaz, "Petrol fiyatlarındaki artış benzine hemen zam olarak yansırken, petrol fiyatlarındaki düşüş görmezlikten gelinmektedir. Bu nedenle uygulamaya konulan zammın haklı bir gerekçesi bulunmamaktadır." şeklinde konuştu.

Yapılan zammın haksız olduğunu aktaran Yılmaz, dünyanın en pahalı benzininin kullandığımızı ve dünyada benzeri olmayan bir uygulama ile benzinden verginin vergisi alındığını sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri, benzine yapılan zamma tepkisini Kızılay Meydanı’ndan geçen araçlara siyah kurdele bağlayarak gösterdi.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder