banner181
banner210

Dava dosyalarına, 118 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabilecek

10 Mart 2012 Cumartesi 12:07
Bu haber 1213 kez okundu

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ve 118 Rehberlik Hizmetleri sunan çağrı merkezleri işbirliğiyle vatandaşlar, elektronik yargı hizmeti almaya başladı. İnternet kullanarak UYAP Vatandaş Portal'dan, cep telefonu kullanarak UYAP SMS Bilgi...

Dava dosyalarına, 118 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabilecek
Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ve 118 Rehberlik Hizmetleri sunan çağrı merkezleri işbirliğiyle vatandaşlar, elektronik yargı hizmeti almaya başladı. İnternet kullanarak UYAP Vatandaş Portal'dan, cep telefonu kullanarak UYAP SMS Bilgi Sistemi'nden ulaşılabilen dava dosyalarına, artık 118 numaralı çağrı merkezlerinden operatör aracılığıyla kolayca ulaşılabilecek.

UYAP Bilişim Sistemi, yargı hizmetlerinin elektronik ortamda yerine getirilmesini sağlayarak yargının işleyişini, güvenilirliğini, ulaşılabilirliğini ve doğruluğunu en üst düzeyde sağlamak ve yargı faaliyetlerine hız, etkinlik ve şeffaflık kazandırmak amacıyla uygulamaya sunulan e-devlet sistemi.

UYAP Bilişim Sistemi kapsamında, internet üzerinden sunulan UYAP Vatandaş Portal ve GSM Operatörleri üzerinden sunulan UYAP SMS Bilgi Sistemi (4060 servisi) kullanarak ulaşılabilen yargısal bilgilere, artık 118 numaralı çağrı merkezlerinden operatör aracılığıyla da kolayca ulaşılabiliyor. 118 numaralı çağrı merkezlerini arayan vatandaşlar, kendilerine ait dava dosyaları ve icra takipleri hakkında UYAP Vatandaş Portal ve UYAP SMS Bilgi Sistemi'nde sunulan her türlü bilgiye operatörlerle yapacakları sesli görüşmelerle ulaşabiliyor.

118 Rehberlik Hizmetleri kapsamında, vatandaşlara e-adalet hizmeti sunulmasına yönelik olarak, 'BN Telekom Haberleşme ve Ticaret A.Ş (118-80), ASSİSTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş (118-18) ve PLUSS Telekom İletişim Ticaret Ltd.Şti. (118-70-90-99)' ile protokol imzalandı ve 13 Şubat 2012 tarihinde sistem vatandaşların kullanımına açıldı.

UYAP-118 Rehberlik Hizmetleri kapsamında, vatandaşlara sunulan bilgilerden bazıları ise şunlar: "Hakkınızda bir dava dosyası ya da icra takibi olup olmadığı, varsa hangi birimde (mahkeme/icra dairesi) olduğu, esas ve karar numarası, dava tarihi, karar verilip verilmediği, derdest olup olmadığı, varsa duruşma tarihi ya da keşif tarihi, bilirkişi raporunun gelip gelmediği, taraf ve tebligat bilgileri, temyiz edilip edilmediği, temyiz edilmişse temyiz sonucu ve benzeri."


GÜVENLİK DOĞRULAMASINDAN GEÇEMEYEN KİŞİLERE HERHANGİ BİR BİLGİ VERİLMİYOR
UYAP-118 Rehberlik Hizmetleri kapsamında, verilen yargısal bilgiler güvenlik doğrulamasından geçen ve yalnızca dava dosyasının ya da icra takibinin tarafı olan kişilere veriliyor. Dosyanın tarafı olmayan veya güvenlik doğrulamasından geçemeyen kişilere herhangi bir bilgi verilmiyor. Bu sistem üzerinden sunulan dava ve takip dosyasına ait detaylar bilgi mahiyetinde olup tebligat yerine geçmiyor. Kullanıcılar ile operatörler arasındaki sesli görüşmeler hizmet kalitesi ve güvenliği açısından kayda alınıyor. Çağrı merkezini arayan kişiye, güvenlik doğrulaması için 11 haneli T.C vatandaşlık kimlik numarası, nüfus cüzdan seri ve sıra numarası ile anne kızlık soyadının belirli harfleri soruluyor ve tüm bu bilgileri doğru olarak söyleyen kişiye UYAP'ta kayıtlı kendisi ile ilgili dosyalara ait bilgiler operatör aracılığıyla sözlü olarak iletiliyor.

Duyuru ve reklamlar protokollerinin ilgili maddesi uyarınca, söz konusu servislere ilişkin olarak adı geçen firmalar, bakanlığın da uygun gördüğü duyuru ve reklamları basın yayın organlarında yayınlayabiliyor. Son günlerde çeşitli Tv ve radyo kanallarında UYAP-118 Rehberlik Hizmetleri ile ilgili duyuru ve reklamlar yayınlanmaya başlandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder