banner181

Tacikistan’da Facebook yasağı bir hafta sürdü

10 Mart 2012 Cumartesi 12:00
Bu haber 1305 kez okundu

Tacikistan’da bir hafta önce engellenen sosyal paylaşım ağı Facebook sitesinin giriş yasağı kalktı. Tacik ‘Asia Plus’ ajansının haberine göre, geçen hafta sonu ülkede Facebook ile birlikte bazı sitelere giriş yasağı getirildi. Ülkede...

Tacikistan'da Facebook yasağı bir hafta sürdü
Tacikistan’da bir hafta önce engellenen sosyal paylaşım ağı Facebook sitesinin giriş yasağı kalktı.
Tacik ‘Asia Plus’ ajansının haberine göre, geçen hafta sonu ülkede Facebook ile birlikte bazı sitelere giriş yasağı getirildi. Ülkede Facebook’un yanı sıra tjknews.com, maxala.org, centrasia.ru ve zvezda.ru gibi sitelere bir hafta süre ile giriş yasağı getirildi. Bugün itibariyle Facebook yasağının kalktığı ve sosyal paylaşım ağına erişim sağlandığı kaydedildi.
Tacikistan İletişim Kurumu Bakanı Bag Zuhurov, söz konusu internet sitelerinin yasaklanmadığını iddia etti ve erişimin teknik arıza dolaysıyla yaşandığını illeri sürdü.
Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)’in basın özgürlüğünden sorumlu temsilcisi Dunja Mijatovic de, Tacikistan hükümetine internet sitelerini yasaklamaması yönünde çağrıda bulundu. Mijatovic, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne uygun olarak, internetin tartışma ve ifade özgürlüğü için açık bir platform olarak kalması gerektiğini belirtti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder