banner181

Merzifon Kaymakamlığı'ndan üretime teşvik projesi

10 Mart 2012 Cumartesi 11:54
Bu haber 485 kez okundu

Merzifon Kaymakamlığı kadınların aile ekonomisine katkıda bulunmaları için çeşitli kurslar düzenliyor. Kaymakamlığın başlattığı “Anneciğim sen ve ben inandık, ürettik, başardık” projesi ile aile boyu üretime destek sağlanıyor....

Merzifon Kaymakamlığı'ndan üretime teşvik projesi
Merzifon Kaymakamlığı kadınların aile ekonomisine katkıda bulunmaları için çeşitli kurslar düzenliyor. Kaymakamlığın başlattığı “Anneciğim sen ve ben inandık, ürettik, başardık” projesi ile aile boyu üretime destek sağlanıyor. Proje kapsamında bir yandan kadınar yöresel motifleri çeşitli aksesuarlara işlerken, çocukları ise çamurdan çeşitli heykeller yaparak el sanatlarını geliştiriyor.

    Merzifon Kaymakamı Fatih Mehmet Geyim, Belediye Başkanı Mehmet kadri Aydınlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şinasi Adıbelli, Toplum Sağlığı Başkanı Sibel Çalık, Ticaret Meslek Lisesi Rehber Öğretmeni Belkıs Geyim, Abide Hatun İlköğretim Okulu'nda devam eden kursu ziyaret etti.

    Kaymakam Geyim, proje koordinetörlerinden Belkıs Geyim ve tekstil el sanatları öğretmeni Bengül Alış’tan bilgi aldı. Belkıs Geyim şunları söyledi: "Projemizin 3 ayağı var. Toplam 60 kişilik bir grupla çalışıyoruz. Projede kısa bir zaman içerisinde başarılı bir yol kat ettik. Çalıştığımız el sanatları oldukça zor. Fakat bizler ve arkadaşlarımız çok mutlu ve gönüllü. Burada Merzifon’u simgeleyen Kara Mustafa Paşa, Saat Kulesi, Bedesten, Amasya evleri figürlerini tişörtlere, kumaşlara ve masa örtüleri gibi eşyaların üzerinde çalışıyoruz."

    Merzifon belediye başkanı Mehmet kadri aydınlı Kadınlarımızın her zaman yanında olacağız.Onlara gerekli her türlü maddi ve manevi olarak destekçileri olacakları ve kendilerine bu el sanatlarını Pazar noktasın da yanlarında olacaklarını belirtti.

    Kursiyerlerden Aslıhan Aslan okulda böyle bir projenin hayata geçirilmesinin kendileri açısından büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Kursiyerlerle bir aile olduklarını belirten Aslan, "Projenin okulda yürütülmesi hem bizler için hem de çocuklarımızı okulda takip etmek için büyük bir avantaj. Birbirimizden bilmediklerimizi öğreniyoruz. Burada çocuklarımızla daha fazla bir olma fırsatı yakalıyoruz. Küçük bir adımla başladığımız bu kursta hedeflerimiz çok büyüdü. İleriki dönemlerde aile bütçemize katkıda bulunacağım için kendimi çok şanslı hissediyorum." dedi.

    Kaymakam Geyim, bu projeyi OKA'ya gönderdiklerini, fakat Merzifon'un bir sanayi şehri belirtilerek taleplerinin kabul edilmediğinden yakındı. Geyim, "Biz bu proje ile ham sanayi hem de turizm şehri olduğumuz göstermek istiyoruz. Bu bir eğitim projesi, pazar ayağı ve ticari ayağı da var. Bu kapsamda satış reyonlarına ihtiyacımız var. Emeği geçen herkesi kutluyorum." şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder