banner181

'Vicdanlara merhamet kelepçesini taksak, hiçbir kelepçeye ihtiyaç olmayacak'

10 Mart 2012 Cumartesi 11:37
Bu haber 4148 kez okundu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına şiddetin engellenmesi amacıyla hayata geçirilmesi amaçlanan elektronik kelepçe uygulamasına atıfta bulunarak, “Aslında biz gönüllerdeki, vicdanlardaki merhamet kelepçesini takmış olsak...

'Vicdanlara merhamet kelepçesini taksak, hiçbir kelepçeye ihtiyaç olmayacak'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına şiddetin engellenmesi amacıyla hayata geçirilmesi amaçlanan elektronik kelepçe uygulamasına atıfta bulunarak, “Aslında biz gönüllerdeki, vicdanlardaki merhamet kelepçesini takmış olsak hiçbir kelepçeye gerek yok. Kadınların erkeklerin bir olduğunu biliyoruz.” dedi.

    Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in Başkent Öğretmenevi’nde düzenlediği ‘İnsan Hakkı İhlali Olarak Kadına Şiddet ve Toplumsal Etkileri’ konulu toplantıya katılan Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara hediye edilen kadına şiddetin önlenmesi yasasına değindi.

    Bir insan olarak kadına verilen haklar konusunda Peygamber Efendimiz (s.v.a.)'in Veda Hutbesi’nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden çok daha ileri bir hak olduğunu kaydeden Şahin, “Şiddetle mücadelede kadınların evlerindeki koruma kağıdıyla yaşam haklarının ellerinden alındığını görünce nasıl koruyacağız nasıl önleyeceğiz, koruyamazsak ve önleyemezsek nasıl engelleyeceğimize dair yasal altyapıyı oluşturduk. Başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere izleme merkezleri kuracağız. Koyduğumuz modelde şiddet uygulayan eşin stresini yenmek için tedavi uygulayacağız.” şeklinde konuştu.

    "YASA ÇIKTI SABAH BU İŞLER DÜZELMEYECEK, 74 MİLYONUN BİLİNÇLENMESİ ŞART"

    Kadına şiddetin önlenmesi yasasıyla kadının dayak yemesinin hemen önlenemeyeceğini kaydeden Şahin, “Yasa çıktı sabah bu işler düzelmeyecek. 74 milyonun toplumun bilincinin güçlenmesi gerekiyor. Hepimizin insan hakkına saygılı olacak zihinsel dönüşüm gerekiyor. Zihinsel dönüşüm zaman zaman Ağrı Dağı’nı oynatmaktan bile zor. Diyaneti İşleri, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ile seferberlik yürüteceğiz. Kafalardaki zihinsel mayınları patlatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

    "YENİ EĞİTİM MODELİ KIZ ÇOCUKLARINI EVE HAPSETMEYECEK"

    Hükümet olarak uyguladıkları projelerle temel eğitimde kız ve erkek çocuklarının okullaşma oranının yüzde 98,5 ile eşitlendiğini kaydeden Bakan Şahin, “Yeni eğitim modelinde asla kız çocuklarını eve hapsetme değil tam tersine temel eğitimde yakaladığımız başarıyı orta eğitim ve yüksek öğretimde yakalamak, doğru modeli hayata geçirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Eğitimde kız çocuklarının okuması için 990 bin anneye 2 milyar liradan fazla şartlı nakit desteği verdiklerini kaydeden Şahin, “Son 10 yılda koyduğumuz iradeye baktığımız zaman cehaletle mücadelede kız çocuklarının ve kadınların aktif ve etken olarak yönetimde yer almasını istedik. Sağlıkta bebeklere doğduktan itibaren sigorta imkanı tanıyoruz. Böylece 5 yaş altı bebek ölümleri ve anne ölümlerinde büyük bir başarı yakaladık.” dedi.

    "MERVE KAVAKÇI’DAN ÖZÜR DİLENMELİ"

    Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise konuşmasına, protokolü selamlamasının ardındından Merve Kavakçı’ya 'sayın vekilim' diye hitap ederek başladı. Kavakçı’ya sayın vekilim demesinin gerekçesini de açıklayan Gündoğdu, Silivri’de sanık olan vekillere hakları verilirken Merve Kavakçı’dan özür dilenerek milletvekilliği haklarının verilmesini talep etti. Gündoğdu, “Silivri’de milletvekilliği özlük haklarına kavuşmasına rağmen, en azından sanık oldukları için hakları verildi. Merve hanım sanık değildi. Yerel düşüncenin temsilcisi olarak Meclis’e girmişti. Hadsizler tarafından haddi bildirilmişse Merve Kavakçı ile birlikte okullardan atılan öğrencilere hakkının vermesini, özür dilenmesini istiyoruz.” görüşünü dile getirdi.

    Konuşmaların ardından Ahmet Gündoğdu, Bakan Şahin’e hediye takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder