banner181
banner210

Darıca’ya 7 milyon TL’lik atık su yatırımı

10 Mart 2012 Cumartesi 11:20
Bu haber 642 kez okundu

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), İzmit Körfezi’nin atık sulardan arındırılması için yaptığı Darıca- Gebze Atıksu Arıtma Tesisi ve Kuşaklama Kollektör Hattı Projesi kapsamında yer alan 180 santim çapındaki atıksu tünelinin...

Darıca'ya 7 milyon TL'lik atık su yatırımı
Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), İzmit Körfezi’nin atık sulardan arındırılması için yaptığı Darıca- Gebze Atıksu Arıtma Tesisi ve Kuşaklama Kollektör Hattı Projesi kapsamında yer alan 180 santim çapındaki atıksu tünelinin yapımını törenle başlattı.

    Darıca'da düzenlenen törene, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Kaymakamı Osman Ateş, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, il genel, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

    Çevrenin korunması açısından projenin önemine vurgu yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yaptıkları bilimsel ve teknik projeler ile İzmit Körfezi’nin dünyanın en temiz iç denizi ve körfezlerinden biri haline geldiğini söyledi. Etrafında yoğun nüfus ve sanayileşme ile birlikte körfezin bir zamanlar yaşanmaz hale getirildiğine işaret eden Karaosmanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

    “Kentleşmede ve şehirleşmede altyapıyı layıkıyla yapmadığınız zaman o kent sağlıklı bir kent olması mümkün değil. Burada önemli bir adım atıyoruz. Bu projede harcayacağımız 7 milyon TL’den fazla parayı yerin altına yatırıyoruz. Etrafındaki yoğun nüfus ve sanayileşme ile birlikte içinde ne balık yetişiyordu, ne de etrafında geziliyor ve yüzülüyordu. Körfez 8 sene önce bu haldeydi. Yaptığımız bilimsel ve teknik projelerle artık İzmit Körfezi dünyanın en temiz iç denizlerinden, iç körfezlerinden biri haline geldi. Bir iki eksiğimizi de tamamladığımızda Yalova sınırlarından İstanbul sınırlarına kadar bir gram su Körfeze akmayacaktır. Medeniyetin kilometre taşı olan yatırımlarımız ile bugün İzmit Körfezinde envai çeşit balık ve canlı yaşıyor. Karamürsel’de plaj yaptık. Eski plajlarımızı bir bir canlandırıyoruz. Artık insanlarımız gönül rahatlığı ile denize giriyor. Körfez bizim evimizin içi. Hayatımızın bir parçası. Ona gözümüz gibi bakıyoruz, bakmaya devam edeceğiz.”

    "İLERİ TEKNİK VE STANDARTLAR KOCAELİ’DE"

    İSU Genel Müdürü İlhan Bayram da dünyanın altyapıda kullandığı en ileri teknik ve standartlarını Kocaeli’ye getirdiklerini söyledi. Bayram, Darıca, Gebze ve Çayırova ilçelerinin atık sularını arıtan Gebze Atıksu Arıtma Tesisi’ne Darıca ilçesine bağlı Pirireis ve Cami mahallelerinin atık sularını getirmek için 1569 metre sahil kolektörü ile iki mahallenin atık sularını toplamak için de 16 bin 202 metre kanalizasyon şebekesinin inşaat çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu ifade etti.

    Bayram, projenin son aşaması olan 822 metre mikro atıksu tünelin ise inşaatına başladıklarını söyledi. 180 cm ebadında yapılan mikro tünel için 11 adet giriş bacası inşa edildiğini belirten Bayram, mikro tünelin Haziran ayında tamamlanacağını kaydetti. Projenin toplam 7 milyon 561 bin TL’ye mal olacağını ifade eden Bayram, “Bu proje tamamlandığında Darıca ilçesinin bütün atıksuları arıtma tesisine bağlanacak. Böylelikle, denizimize atıksu akıtılmayarak Darıca sahilleri eski günlerine kavuşacaktır. Denizimiz daha temiz olacağı gibi altyapımız çağdaş ülkeler gibi olacak. Darıca’ da yaşayan insanlarımız artık çevre problemi yaşamayacaktır” dedi.

    "TÜRKİYE’NİN EN ÇOK ATIKSU ARITMA ORANI KOCAELİ’DE"

    Körfezin atıksulardan arındırılmasının son aşaması olan Gebze Eskihisar kolektörünün proje çalışmalarının sürdüğünü de hatırlatan İSU Genel Müdürü, bunun da ihalesinin önümüzdeki yıl içerisinde başlanacağını kaydetti. Bayram, şunları aktardı: “Bu projelerin tamamlanması ile Türkiye genelinde bütün vilayet nüfusunun atıksuyu ileri biyolojik arıtmalardan geçen tek şehir olma özelliğini Kocaeli kazanmış olacaktır. Şu anda il genelindeki bütün atıksuları yüzde 96 oranında arıtarak alıcı ortam olan denize veriyoruz. Bu, Türkiye’de erişilmiş bir oran değil. Biz şehrimize çok önem veriyoruz ve şehrimizde yaşayan insanlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşamalarını temin etmeye çalışıyoruz. Bu amaçla Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin bütün birimleri olduğu gibi İSU Genel Müdürlüğü olarak da üzerimize düşen görevleri bihakkın yerine getirmeye çalışıyoruz. Yapılan işin şehrimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.”

    Yapılan konuşmaların ardından Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Kaymakamı Ateş ve İlçe Belediye Başkanları mikro tünelin kazımı için butona bastı. Yerin 13 metre altında yapılan tüneli inceleyen Başkan Karaosmanoğlu, Genel Müdür İlhan Bayram’dan bilgi aldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder