banner181
banner210

Emine Erdoğan: Anneliğin siyaseti ve ideolojisi yok

09 Mart 2012 Cuma 17:21
Bu haber 529 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Küçükçekmece’de iki ayrı bilgi evinin açılışını yaptı. Açılış konuşmasında , Şırnak’a yaptığı ziyaretten bahseden Erdoğan, “Anneliğin siyaseti ve ideolojisi yok. Evladını...

Emine Erdoğan: Anneliğin siyaseti ve ideolojisi yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Küçükçekmece’de iki ayrı bilgi evinin açılışını yaptı. Açılış konuşmasında , Şırnak’a yaptığı ziyaretten bahseden Erdoğan, “Anneliğin siyaseti ve ideolojisi yok. Evladını kaybetmiş bir annenin acısını en iyi şekilde yine bir anne anlayabilir.” dedi.

Küçükçekmece’de bulunan Söğütlüçeşme ve Halkalı Bilgi Evi’nin açılışında konuşan Emine Erdoğan, geçtiğimiz gün Şırnak’ın Uludere ilçesine Bağlı Ortasu Köyü’ne yaptığı ziyarete değindi. Erdoğan, çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, acılı ailelerle dertleştiklerini söyledi. “Allah hiç kimseye evlat acısı yaşatmasın. Rabbim hiç kimseyi böyle bir acıyla imtihan etmesin.” diyen Erdoğan, acıların paylaştıkça azaldığını ve kendilerinin de bu acıyı paylaştıklarını belirtti. Emine Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Uludere’de şunu bir kez daha hissettim. Anneliğin siyaseti ve ideolojisi yok. Evladını kaybetmiş bir annenin acısını en iyi şekilde yine bir anne anlayabilir. Eşini, babasını, ağabey ve kardeşini kaybetmiş bir kadının acısını en iyi şekilde yine bir kadın anlayabilir. Yaşanan acıları dindirecek ve sona erdirecek olanlarında anneler olduğuna inanıyorum. Anneler yüreklerini cesaretle ortaya koyabilir kahramanca seslerini yükseltebilirlerse eminim ki yaşanan acılar son bulacaktır.”

Kendi çocukluk yıllarında günümüz çocuklarının sahip olduğu imkânların bulunmadığının altını çizen Erdoğan, “Bizler çocukluğumuzu mahalle kültürü içerisinde tehlikelerden ve sorunlardan uzak güvenli bir şekilde yaşamıştık. Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere, çocuklarımız çok çeşitli sorunlarla hatta tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar.” şeklinde konuştu.

Bugünün çocukları için eğitim ve eğlence imkânlarıyla birlikte bazı risklerin de arttığına işaret eden Erdoğan, “Yavrularımızı korumak için eve kapatmak tabi ki çözüm değil. Eve kapanan, bilgisayarla vakit geçiren, sokaktan ve arkadaştan uzak kalan çocuk aynı zamanda içine de kapanıyor. Bilgi evleri çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı bu büyük sorunu çok önemli ölçüde çözüme kavuşturuyor. Çocuklar okul dışında kalan saatlerde güvenli kaliteli sağlıklı bir şekilde hem oynuyor hem öğreniyor hem de doya doya eğleniyorlar.” dedi.

Aileyi Koruma ve Kadına Karşı Şiddeti Önleme Yasası’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kabul edilmesine de değinen Erdoğan, yasanın tarihi bir nitelik taşıdığını söyledi. Kadınlara, çocuklara ve aile fertlerine yönelik şiddetin ağır bir şekilde cezalandırılacağını dile getiren Erdoğan, “Şiddete maruz kalanlar devlet tarafından koruma altına alınacak. Devrim niteliğindeki bu düzenleme, hanım kardeşlerimize yönelik insanlık dışı uygulamaların önüne geçecektir. Bütün kadınların bu yasa ile elde etikleri haklarını öğrenmelerini, artık çaresiz olmadıklarını görüp, şiddete 'dur' demelerini özellikle rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder