banner181
banner210

Yamaç paraşütü ekipmanları Turhal'a geldi

09 Mart 2012 Cuma 11:11
Bu haber 1036 kez okundu

Turhal Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)'nın ‘Tokat Mercimek Tepe Yamaç Paraşütü Altyapı Geliştirme Projesi’ hazırlık çalışmaları devam ediyor. Yamaç paraşütü yapılabilmesi...

Yamaç paraşütü ekipmanları Turhal'a geldi
Turhal Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)'nın ‘Tokat Mercimek Tepe Yamaç Paraşütü Altyapı Geliştirme Projesi’ hazırlık çalışmaları devam ediyor. Yamaç paraşütü yapılabilmesi için gerekli olan ekipmanlar ilçeye getirildi.

        Yurt dışından getirilen yamaç paraşütü kanat ve ekipmanları Turhal Kaymakamlığı tarafından teslim alındı. İlçe turizmine ve ekonomisine olumlu katkı sağlayacağı beklenen yamaç paraşütü sporu, sporseverlerin ilgisiyle her geçen gün Turhal’da yaygınlaşıyor. Yamaç paraşütü sporunun ilçe turizmine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Turhal Kaymakamı Mehmet Ünlü, bu sporun ilçe tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti. Bu spor sayesinde bölgenin hava sporlarında önemli aşamalar kat edeceğini ifade eden Kaymakam Ünlü, yapmak isteyip de malzemeleri olmadığı için yapamayanların eğitim aldıktan sonra bu uçuş malzemelerini kullanabileceklerini söyledi. Ünlü, "2012 yılı içerisinde Mercimek Tepe’de ulusal alanda bir yarışma düzenlemek için Türk Hava Kurumu ile Hava Sporları Federasyonu'na müracaat ettik. Müracaatlarımız olumlu karşılandı. Tekrardan yoğun talep olması durumunda yamaç paraşütü kursu düzenlemeyi planlıyoruz. Yurt dışından gelen uçuş malzemeleri hükümet konağında özel raflı bir odada rutubet, nem ve olumsuz hava şartlarına karşı muhafaza altına alındı. Bu spor sayesinde gençlerin hava sporuna daha da ilgisi artacak. İlçe turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacağını umuyorum. Almış olduğumuz malzemeler şimdiden ilçemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

        Proje Koordinatörü İlhan Yayar ise “Bu spor ilçemizde gençler tarafından amatörce yapılıyordu. Biz bu konuda kendilerine yardımcı olmak ve işi profesyonel manada yapmalarına öncülük etmek için böyle çalışmaya giriştik. Yurt dışından uçuş malzemelerimiz geldi. Havaların ısınmasıyla çalışmalarımız daha da hızlanacak.” dedi.

        Sporcu Semih Necli, 6 yıldır yamaç paraşütü sporunu profesyonel olarak yaptığını belirterek, “Turhal Kaymakamlığı’na yamaç paraşütü sporuna yapmış olduğu yatırım ve duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Paraşütle uçmak, gökyüzünden Turhal’ı seyretmek çok zevkli bir şey. Bu duygu tarif edilemez ancak yaşanınca insan o duyguları hissedebilir. Ben bu sporu herkese tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

        Alınan yamaç paraşütü ekipmanlarının yamaç paraşütü kanadı, harnes, kask, uçuş botu, uçuş tulumu, tandem paramotor, paramotor can yeleği - paramotor kaskı ve sağlık kabini setinden oluştuğu belirtildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder