banner181
banner210

Ümran Menderes’e vefa ödülü

09 Mart 2012 Cuma 11:00
Bu haber 1626 kez okundu

Samanyolu Eğitim Kurumları’nın düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes’e ‘Vefa Ödülü’ verildi.        Ankara Samanyolu Liseleri Konferans...

Ümran Menderes'e vefa ödülü
Samanyolu Eğitim Kurumları’nın düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes’e ‘Vefa Ödülü’ verildi.

        Ankara Samanyolu Liseleri Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe okulun bayan velileri yanı sıra aralarında Somalililerin de bulunduğu öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Samanyolu Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Soner Öner, Türkiye’de son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını belirtti. Öner, hayatın her katmanında devam eden bu değişim ve dönüşümün kadınları da etkilediğini dile getirdi. Toplumların gelişmesinde eğitimli ve meslek sahibi insanların sayısının çoğalmasının önemli olduğuna dikkati çeken Öner, “Türkiye’de toplumumuz eskiye nazaran hayli yol almış durumda. Eğitim seviyesi yükseldikçe toplumdaki bilinç ve gelişmişlik de bir o kadar yükseliyor. Kadın, aile biriminin temel taşı. Gelecek nesillerin yetişmesinde önemli rolleri var. Tabii ki eğitimli anneler sayesinde daha güzel nesiller yetişiyor. Yetişecek.” şeklinde konuştu.

        İyi bir nesil yetiştirmeyi anne ve babaların takım halinde başarabileceğini söyleyen Öner, “Elimizi taşın altına koymasını bilmeliyiz. Gecemizi gündüzümüze katarak elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Evde anne baba, okullarda da biz eğitimciler, daha yaşanabilir, sevgi ve hoşgörü dolu bir dünya için el ele çalışmalıyız.” dedi. Kadınların ilk öğretmen ve eğitmen olduğunu hatırlatan Öner, “Bunun ötesinde duyguları, düşünceleri, ümitleri ve hayalleriyle bir bireydir.” diye sözlerini tamamladı.

        Eğitimci yazar Hüseyin Kara da ‘Şefkat kahramanı kadınlar’ konulu bir konferans verdi. Kadınları sadece bir gün hatırlamanın ve onlara bazı haklarının hatırlatılmasının yeterli olmadığını ifade eden Kara, “Ana her zaman anadır. Hanımefendi her zaman hanımefendidir. Kadın her zaman kadındır. Saygı duyulması, sevilmesi, hürmet edilmesi gereken bir varlıktır. Batı her şeyi kazanç ve akıl merkezli düşünür. Oysa bizim inanışımızda kadının her zaman saygı ve hürmet görmesi gerekir. Bizim medeniyetimiz sevgi medeniyetidir. Gönül medeniyetidir. Akıl ve menfaat medeniyeti değildir. Bizim toplumumuzda İslamiyet öncesinde de kadının saygın bir yeri olduğunu unutmayalım.” diye konuştu.

        Programda Samanyolu öğrencilerinin okuduğu ‘anne’ konulu şiirler salonda duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Daha sonra Menderes ailesinin fotoğraflarından oluşan bir slayt gösterisi izlendi. Merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes ‘yılın kadını’ seçildi. Menderes’e ‘Vefa Ödülü’ verildi. Menderes, Samanyolu Lisesi yöneticilerine teşekkür etti. Ümran Menderes’in ödülünü eğitim faaliyetlerine destekleriyle tanınan Ülkü Ulusoy takdim etti. Ulusoy, gözyaşlarına hakim olamadı. Programın sonunda Ümran Menderes, okul yöneticileri ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder