banner181
banner210

Çubuk’ta kanser taraması yapılacak

09 Mart 2012 Cuma 10:49
Bu haber 1582 kez okundu

Ankara'nın Çubuk Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında kanser taraması yapılacak. Projeyle 50-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi) ve kolorektal...

Çubuk'ta kanser taraması yapılacak
Ankara'nın Çubuk Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında kanser taraması yapılacak. Projeyle 50-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması, 30-65 yaş grubundaki kadınlara serviks (rahim ağzı) kanseri taraması ve 50-70 yaş grubundaki erkekler ise kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taramasından geçirilecek.

Kanser taraması ile kanserin, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evreleri yakalamak için test ve muayene yapılmasının önemine dikkat çeken Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, son zamanlarda kanserin artan önemi ve maliyetinin, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkardığını belirtti. Halk sağlığı konusunda çok duyarlı olduklarını ifade eden Özden, bu kapsamda Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu ile Meclis'te bir toplantı yaptıklarını hatırlatarak, "Ankara Milletvekilimiz Sayın Tülay Selamoğlu ile birlikte makamında bir toplantı yaprak ilçemizde kadın hastalıkları konusunda bir tarama yapılması konusunda bir karar aldık. Bu kapsamda Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde ilçe genelinde tarama yapılacak." dedi.

Toplantıda alınan karar neticesinde ilçe genelinde kadın ve erkeklere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenleneceğini anlatan Başkan Özden, yapılacak çalışmaları şöyle özetledi: "Tanımlanmış risk gruplarına yönelik, oluşturulmuş tarama standartları doğrultusunda yapılacak toplum tabanlı tarama programlarıyla meme, serviks (rahim ağzı), kolorektal (kalın bağırsak) bilgilendirme ve taramaları yapılacak. Yapılan projeyle erken dönemde tanı konulması, hasta takip ve değerlendirilmesinin yapılması ve kanser tanısı konan hastalara gerekli tıbbi yönlendirme ile tedavi merkezlerine sevki hedeflenmektedir. Risk altındaki hastaları saptayabilmek amacıyla önerilen aralıklarla bu taramaların yapılması gerekmektedir. Taramalara belirli sürelerde devam edilecek olup, belirtilen yaş grubundaki vatandaşlarımızın konuya hassasiyetle yaklaşıp en kısa zamanda Sağlık Grup Başkanlığının 838 22 67 numaralı telefondan randevu almaları gerekmektedir."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder