banner181
banner210

Aşırı kilolu doğan buzağısını nazar değmesin diye kimseye göstermemiş

09 Mart 2012 Cuma 10:48
Bu haber 592 kez okundu

Sakarya’da, aşırı kilolu doğan buzağısını kimseye göstermeyen besici Nihat Temel, iki hafta sonra ayaklarında sorun olduğu anlaşılan buzağısını veteriner hekime getirmek zorunda kaldı. Nihat Temel’e ait simental cinsi buzağının aşırı...

Aşırı kilolu doğan buzağısını nazar değmesin diye kimseye göstermemiş
Sakarya’da, aşırı kilolu doğan buzağısını kimseye göstermeyen besici Nihat Temel, iki hafta sonra ayaklarında sorun olduğu anlaşılan buzağısını veteriner hekime getirmek zorunda kaldı.

Nihat Temel’e ait simental cinsi buzağının aşırı kilolu olması sebebiyle doğumu güç geçti. Yaklaşık 55 kilogram doğan buzağı, sahibini çok sevindirdi. Nazar değmesin diye buzağıyı kimseye göstermeyen Temel, ancak buzağının ön ayaklarında sorun olduğunu anlayınca Arifiye’deki veteriner kliniğine getirdi.

Burada veteriner hekim Mustafa Yıldız tarafından muayene edilen ve djital röntgen çekilen buzağın ön sol ayağında kırık, zedelenme, diğer ayağında da zedelenme ve yara belirlendi. Buzağıyı hemen ameliyata alan Yıldız, buzağının sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, “Normalde buzağılar 25-30 kilo doğarlar. Ancak buzağı normalin iki katı ağırlığında olduğu için doğumda oldukça zorlanmış. Ve ön sol ayağında çekerken kırık oluşmuş, diğer ayaklarında ise doku zedelenmesi ve ezilmeler meydana gelmiş. Buna rağmen iki haftada 75 kilogarama ulaşmış. Ameliyat oldukça başarılı geçti. Kısa sürede kendisini toparlayacak ve hızla kilo almaya devam edecek.” dedi.

Buzağının bu kadar kilolu doğmasının nadir görüldüğünü ve bu sebeple sahibinin nazar değmesin diye kimseye göstermediğini ifade eden Yıldız, “Bu buzağı muhtemelen bir yılın sonunda 1 tona, ikinci yılın sonunda ise 1,5 tona kadar çıkabilir. Sahibi su sebeple nazar değmesin diye kimseye göstermemiş.” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder