banner181

Market zinciri sigara satmaktan vazgeçti

09 Mart 2012 Cuma 00:05
Bu haber 1327 kez okundu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde faaliyet gösteren bir market zincirinin kendi isteğiyle sigara satmaktan vazgeçtiği bildirildi.İlk olarak Ajman Emirliği'nde kurulan ve başkent Abu Dabi hariç diğer beş emirlikte 16 şubesi bulunan El Manama...

Market zinciri sigara satmaktan vazgeçti
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde faaliyet gösteren bir market zincirinin kendi isteğiyle sigara satmaktan vazgeçtiği bildirildi.

İlk olarak Ajman Emirliği'nde kurulan ve başkent Abu Dabi hariç diğer beş emirlikte 16 şubesi bulunan El Manama Grubu İdari Müdürü AK Sabir, yaklaşık bir yıldır bu plan üzerinde çalıştıklarını ve BAE hükümetinin sigara karşıtı faaliyetlerini desteklemek istediklerini söyledi.

Dubai’de basılan Haliç Times’a konuşan Sabir, ‘BAE hükümeti tütün karşıtı programlar ve bilinçlendirme kampanyaları için büyük paralar harcarken biz de küçük de olsa bu şekilde desteğimizi göstermek istedik’ dedi.

El Manama grubunun yakın zamanda Dubai’de iki şubesinin açıldığı ve en başından itibaren burada sigara satışa sunulmadığı öğrenildi. Yetkiliye göre grubun diğer süpermarket ve hipermarketlerinde de üç ay önce sigara satışları kademeli olarak kaldırıldı. Grubun yıllık sigara satış cirosu ise 2.74 milyon doları buluyor.

İdari müdür, son üç aydır stokları erittiklerini ve dağıtıcılardan kalan stoğu geri almasını talep ettiklerini belirtti. Ellerinde sadece birkaç kutu kaldığını söyleyen Sabir, bu stoğun da bitmesinin ardından sigara satış yasağını resmi olarak açıklayacaklarını ve sigara karşıtı kampanyalar başlatacaklarını sözlerine ekledi.

1988’de yedi dolara aldıkları bir karton yabancı sigara ile satışa başladıklarını hatırlatan yetkili, müşterilerinin yüzde 75’inin sigara satmama planından memnun olduğunu, bazı tiryaki müşterilerin ilk başta hoş karşılamadığını fakat daha sonra herkesin kabullendiğini ifade etti.

El Manama İş Geliştirme Müdürü Samil Musalyer ise bazı sigara şirketlerinin bu kararlarından vazgeçmeleri için baskı bile yaptığını söyledi. Dağıtıcıların özel promosyon paketleri teklif ettiğini fakat kendilerinin bu karara kesin uyacaklarını belirtti.

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai hükümetine ait Union kooperatifi dini ve sağlık nedenlerinden ötürü domuz eti ve sigara satmıyor ve ülkede şu ana kadar hiç sigara satmamış market zinciri olarak biliniyor. Bunun yanısıra Abu Dabi hükümetine ait Adnoc benzin istasyonları da 2002 yılında sigara satmama kararı almıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder