banner181

Arap baharının Bahreyn’e maliyeti 800 milyon dolar

09 Mart 2012 Cuma 00:02
Bu haber 1577 kez okundu

Körfez ülkelerinden Bahreyn’de son 12 aydır düzenlenen protestoların ülke ekonomisine maliyetinin 800 milyon doları bulduğu bildirildi.Başkent Manama’da basılan Gulf Daily News’teki habere göre Milli Meclis’e bu hafta sunulan bir raporda...

Arap baharının Bahreyn'e maliyeti 800 milyon dolar
Körfez ülkelerinden Bahreyn’de son 12 aydır düzenlenen protestoların ülke ekonomisine maliyetinin 800 milyon doları bulduğu bildirildi.
Başkent Manama’da basılan Gulf Daily News’teki habere göre Milli Meclis’e bu hafta sunulan bir raporda ‘Arap Baharı’ şeklinde adlandırılan hareketin doğrudan 200 milyon dolarlık kayba sebep olduğu belirtildi. Bu hareketin ardından ise dolaylı yönlerden uğranılan zarar 600 milyon doları aştı.
Raporun Bahreyn Şura Konseyi, parlamento ve Bahreyn Ticaret ve Endüstri Odası temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından hazırlandığı öğrenildi. Şura Konseyi üyeleri, zarara uğrayan işyerlerinin zararının telafi edilmesini ve ada ekonomisinin tekrar canlandırılması için gerekli adımların acilen atılmasını talep etti.
Kanuni işler komite başkanı Dalal El Zayid, ‘yeniden canlanmanın ayakta kalmaya bağlı olduğunu ve küçük ya da büyük Bahreynli işadamlarına işlerine devam edebilmeleri için yardım etmeleri gerektiğini’ söyledi. Yetkili, güçlü bir ekonomiye sahip olmak için ülkedeki güvenlik konusunun derinlemesine ele alınmasının şart olduğunu sözlerine ekledi.
Körfez İşbirliği Konseyi’nin alan olarak en küçük ülkesi Bahreyn’de Şii göstericiler Sünni hükümet aleyhinde aylar süren protesto gösterileri düzenlemişti. İstikrarsızlık nedeniyle ülke ekonomisi zarar görmüş ve bazı uluslararası finans şirketleri çalışanlarını komşu ülkelere tahliye etmişti. Reuters’in tahminlerine göre bu süreçte ülkedeki emlak sektörü yüzde 5.6, otel ve restoran sektörü de yüzde 8.7 daraldı.
Şikayetlerin ardından Bahreyn hükümeti ise gerginliği azaltmak için tedbir almaya devam ediyor. Geçen hafta güvenlik güçlerinin göstericilere aşırı kuvvet uyguladığı iddialarını araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını hızlandırılması talep edildi. Hükümet aynı zamanda gösterilerde yaralananlara ya da hayatını kaybedenlerin ailelerine yardım sözü verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder