banner181
banner210

İş dünyası kadınlarla güzel!

08 Mart 2012 Perşembe 20:02
Bu haber 5941 kez okundu

Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısı hızla artıyor. Son dönemde başta KOSGEB olmak üzere birçok kuruluşun kredi musluklarını açması, hatta buna kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı da eklemesiyle iş hayatına adım atan kadın sayısında patlama yaşandı.

İş dünyası kadınlarla güzel!
Yapılan araştırmalar kadın girişimci sayısındaki artışı gözler önüne seriyor. 2000'li yılların başında 20 binlerde dolaşan kadın girişimci sayısı 2012'de 100 bin sınırını geçti. Artık iş kadınlarının Türk ekonomisindeki hacmi milyar dolarla ifade edilmeye başlandı. Yarattıkları istihdam gücü ise 1.5 milyon kişiye ulaştı. Yine araştırmalar önümüzdeki 10 yılda kadının iş dünyasındaki etkinliğinin artacağına işaret ediyor.


ETKİLERİ ARTIYOR
Bu süre içinde kadınların başta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) olmak üzere odalar, borsalar gibi iş dünyasına yön veren sistemlerde de etkinlikleri arttı. Örneğin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin araştırmasına göre bu kurumdaki kadın girişimci sayısı son 3 yılda % 192 artarak 51'den 149'e çıktı. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan Kadın Girişimci Kurulu'nun 74 ilden toplam 1500 kadın girişimci üyesi bulunuyor.

ERKEKLERE GÖRE DAHA TUTUMLULAR
Yapılan araştırmalara göre kadınların iş dünyasındaki en büyük sermayesini kendi birikimleri oluşturuyor. Buna göre, 'Sermayeniz nereden?' sorusuna kadın girişimcilerin % 42,1'i 'şahsi birikimimden' cevabını veriyor. Yine Kadınların % 40,6'sı ise 'girişimci olmalarında kendilerinde buldukları ön önemli özellik' sorusuna 'girişimciyim çünkü bende bu ruh var' yanıtını veriyor.

15 TRİLYON DOLARLIK PAZAR
Kadın girişimcilik yüzdelerine dünya genelinde bakıldığında, 2011 sonunda kadınlar arasındaki para dolaşımının 15 trilyon dolar olması, kadın girişimcilerin sahip olduğu firmaların yıllık 255 trilyon dolar satış gerçekleştirdiği ve 530 binden fazla kişiyi istihdam ettiği dikkati çekiyor.

KOSGEB KADIN POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYOR
KOSGEB'in Yeni Kredi Destek Programı çerçevesinde başlattığı esnaf ve sanatkârlar ile tüm KOBİ'ler, ilk 6 ayı ödemesiz, geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 18 ay vadeli 30.000 TL, 50.000 TL ve 80.000 TL üst limitli kredi kullanabiliyor. Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde kredi üst limiti 10.000 TL daha fazla oluyor.

KEŞANLI KADINLAR DESTAN YAZDI
Son yıllarda kadın girişimcilerin başarılarına en iyi örneklerinden biri Tekirdağ'ın Keşan ilçesinde yaşanıyor. İlçedeki kadın girişimci kadın sayısı 500'ü aşmış durumda. Birçoğu da yatırımlarını büyük ölçeklere taşıyarak iş dünyasında söz sahibi oldular. Bu süreçte DenizBank Keşan şubesi de kadın girişimcilerin desteklenmesinde önemli rol üstlendi. Keşanlı kadınlar da DenizBank ile birlikte imza attıkları başarı öykülerini paylaştı..
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder