banner181

Türk turizmci Berlin'de şov yaptı

08 Mart 2012 Perşembe 19:59
Bu haber 1073 kez okundu

Turizm sektörünü Berlin'de bir araya getiren ITB'de, Arap Baharı ve AB'deki mali kriz nedeniyle meydan Türkler'e kaldı. İspanya ve Yunanistan'ın fiyat kırdığı bu dönemde, Türkiye ucuz ülke imajından kurtuldu.

Türk turizmci Berlin'de şov yaptı
Dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB), 46'ncı kez kapılarını açtı. Almanya'nın başkenti Berlin'de başlayan ITB'de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye, stantlarıyla dikkat çekti. Fuarda İspanya ve Yunanistan'ın pazarına göz diken Türkiye salonu, en kalabalık bölüm oldu. Fuara, 188 ülkeden tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon siteleri başta olmak üzere 11 bin 163 firma, kuruluş, bakanlık, yerel yönetim ve turizm örgütü katıldı. Türkiye ise 3 bin 79 metrekarelik stantta şov yapıyor. 2012 sezonuna yönelik sözleşmelerin imzalandığı ve aslında borsa niteliğinde olan fuar, turist kabul eden şirketlerle, turist gönderen tur operatörlerinin pazarlıklarına sahne olacak. Dün başlayan ve 5 gün sürecek olan fuarı 110 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, 'Arap Baharı' dolayısıyla Mısır ve Tunus'un, yaşadığı mali kriz yüzünden Yunanistan'ın yarışta geri kalmasıyla sektörün en büyükleri konumundaki Türkiye ile İspanya arasındaki rekabet kızıştı.

TÜRKİYE SINIF ATLIYOR
Fuara katılan TUROB Başkanı Timur Bayındır, bu yıl turist sayısında geçen yılki rakamların üzerine çıkacaklarını söyledi. Arap Baharı ve Avrupa'daki kriz nedeniyle İspanya ve Yunanistan'ın fiyat kırdığını belirten Bayındır, "Bir zamanlar bizim fiyatlarımız ucuzdu. Örneğin bizde bir oda 100 lira ise onlarda 60-80 euro arasında değişiyor. İşin açıkçası Türkiye turizmde sınıf atlıyor" dedi.

TUI İLE STRATEJİK ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANDI
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm şirketi Alman TUI ile Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye'ye taşınması konusunda Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı. Günay, "TUI ile Çin pazarında ortak bir çalışma yapma kararındayız" dedi.


sabah
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder