banner181

Bakan Kılıç: 8 Mart erkeklere ev ödevlerinin bildirildiği gündür

08 Mart 2012 Perşembe 13:09
Bu haber 1187 kez okundu

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “8 Mart bugün kadınların erkeklere ev ödevlerini bildirdikleri gündür. Kalan 364 günde erkeklerin ev ödevlerini çalışacakları günlerdir. Buna böyle bakmak lazım.”...

Bakan Kılıç: 8 Mart erkeklere ev ödevlerinin bildirildiği gündür
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “8 Mart bugün kadınların erkeklere ev ödevlerini bildirdikleri gündür. Kalan 364 günde erkeklerin ev ödevlerini çalışacakları günlerdir. Buna böyle bakmak lazım.” dedi.

        Hak-İş Konfederasyonu tarafından Hilton Otel’de düzenlenen ‘Uluslar arası Kadın Konferansı’nda konuşan Kılıç, kadın sorunlarının çok değişik yönleri bulunduğunu söyledi. İstihdama dair, kırsaldakilerin, iş hayatlarındaki kadınların sorunları olduğuna dikkat çeken Kılıç, “Kılık kıyafetleri nedeniyle okul kapılarından geri çevrilen ya da iş hayatında tacizin en büyüğünü kılık kıyafet tercihinden dolayı yaşayan kadınlarımız var.” diye konuştu.

        KADIN SORUNUNUN EN ALÇAKÇA BOYUTU ŞİDDET

        Kadın sorununun en önemlisi, en travmatik olanının kadına yönelik şiddet olduğunun altını çizen Bakan Suat Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Kadına yönelik saldırıların, engellemelerin, kısıtlamaların en alçakça, en izah edilemez, en ahlaksız boyutu kanaatimce kadınlar üzerindeki fiziksel ve psikolojik şiddettir. Türkiye kadına şiddete karşı. Başbakan, Parlamento düzeyinde çok sağlam irade ortaya koymuştur. Bu yılki kadınlar günü Meclis’te ‘Ailenin Korunması ve Kadınlara Karşı Şiddetin Engellenmesi Tasarısı'nın görüşülmesine denk gelmiştir.”

        BU KADINA HADDİNİ BİLDİRİN ANLAYIŞINDAN, KADINLARI HAKKIYLA BULUŞTURAN ANLAYIŞA

        Merve Kavakçı olayını hatırlatan Kılıç, 15 sene önce Türkiye’de ‘bu kadına haddine bildirin’ diyen hükümet anlayışının bulunduğunu, bugünkü Türkiye’nin ise hak kavramıyla kadınları buluşturan bir hükümet anlayışıyla yönetildiğini aktardı. Kılıç, “Kadınlara haddini bildiren değil, kadınlara haklarını teslim eden bir hükümet anlayışı var. Kadın ve hak kavramını tarihte ilk defa ‘kadınların da üzerinizde hakları var’ diyen bir inanç insanlığa armağan etmiştir. Hak kavramıyla kadın varlığının buluşması bizim inancımızın kültürümüzün temel öğesi ve çıkış noktasıdır.” ifadesini kullandı.

        TEŞVİKLE 100 BİN KADIN İŞE GİRDİ

        'Cennet annelerin ayakları altındadır' deyip kadını eve hapsetmenin yanlış olacağını dile getiren Kılıç, hükümetin hayata geçirdiği kadın istihdamını teşvikle 2011 sonunda 74 bin, 8 Mart itibariyle de 100 bin kadının işe yerleştiğini söyledi. Her yıl eylem planıyla yol aldıklarını belirten Kılıç, AM Parti’nin 8 Mart'tan 8 Mart’a kadınları hatırlamadığını sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder