banner181

Pala: İstanbul-Bursa İzmir Otoyolu'nda eski güzergah uygulansın

08 Mart 2012 Perşembe 13:07
Bu haber 970 kez okundu

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursalıların ‘İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nu desteklediğini, ancak güzergahın Uluabat Gölü’nün güneyinden geçirilmesini istediğini söyledi.        Bursa...

Pala: İstanbul-Bursa İzmir Otoyolu'nda eski güzergah uygulansın
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursalıların ‘İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nu desteklediğini, ancak güzergahın Uluabat Gölü’nün güneyinden geçirilmesini istediğini söyledi.

        Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Otoyol projesinin, yapım aşamasında bir kaç alternatifinin ortaya çıktığını söyleyen Pala, alternatif yolların konuşulduğu, ÇED raporuyla ilgili toplantıların yapıldığı bir ortamda, Bursalıların da görüşlerini ortaya koymasını istediklerini belirtti.

        Bu tür büyük projelerde toplumların fikir noktasında bölünebildiğini ifade eden Pala, “Bir dünya kenti olan Bursa’da, insanlar yanlış olduğunu düşündüğü veya düzletilmesini istedikleri işler karşısında akıllıca hareket ediyor. Türkiye’ye örnek bir yapıda olan Bursa Kent Konseyi de İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'ni gündemine alarak, vatandaşın görüşlerini özgürce dile getirmesini sağladı. Akademik meslek odalarının, iş hayatı meslek odalarının, derneklerin, vakıfların, çiftçilerin, çevre kuruluşlarının katıldığı toplantıda, ortak bir görüş çıktı. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yapılmasını isteyen Bursalılar, yatırıma karşı değildir. Projenin bir an önce yapılmasını istiyorlar. Ama projenin ilk haliyle gölün güneyinden geçmesini arzu ediyorlar.” dedi.

        Bursalıların, kentlerindeki yatırımların kendilerine danışılarak yapılmasını istediğini de dile getiren Pala, şunları kaydetti: “Masa başında projeler hazırlanınca sıkıntı çıkıyor. Uluabat Gölü’nün civarında çok verimli araziler bulunuyor. Güneyden geçen güzergaha kimsenin itirazı yoktu. Ancak bilinmeyen sebeplerden ötürü güzergah değişikliği yapıldı. Yolun güzergahı gölün kuzeyine alındı. Değişiklikten, halkın ne yazık ki hazırlandıktan sonra haberi oluyor. Bursa Kent Konseyi olarak düzenlediğimiz toplantıdan çıkan sonuçları, Bursalıların görüşlerini Ankara’daki ve Bursa’daki ilgili kurumlara ilettik.”

        İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun Uluabat Gölü’nün kuzeyinden geçmesi halinde, verimli arazilerin bölüneceği, ova yapısının bozulacağını gösteren raporların bulunduğunu anlatan Pala, Bursalıların konu hakkındaki görüşlerinin dikkate alınmasını istedi.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder