banner181
banner210

Kanadalı ekonomist Porter: Türk ekonomisi çok dinamik

08 Mart 2012 Perşembe 13:04
Bu haber 634 kez okundu

Kanada'nın önde gelen bankalarından Montreal Bankası Başekonomisti Douglas Porter, Türk ekonomisinin batmayacak kadar güçlü ve çok dinamik olduğunu söyledi.Kanada Türk Ticaret Odası tarafından Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda...

Kanadalı ekonomist Porter: Türk ekonomisi çok dinamik
Kanada'nın önde gelen bankalarından Montreal Bankası Başekonomisti Douglas Porter, Türk ekonomisinin batmayacak kadar güçlü ve çok dinamik olduğunu söyledi.

Kanada Türk Ticaret Odası tarafından Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Porter, Amerikan dolarının ilk defa yüksek oranda değer kaybetmesine rağmen Türk lirasının çok güçlü ve konvertibl olduğuna vurgu yaptı. Porter, düşük enflasyonlu ülkeler içinde Türkiye’nin yüzde 10,6 oranını koruduğunu, 2012’nin ilk üç ayında en fazla değer kazanan para birimin Meksika Pesosu'ndan sonra Türk lirası olduğunu vurguladı.

ABD veya İsrail’in İran’a saldırması halinde ABD ekonomisinin batacağını açık bir dille ifade eden Porter, “Petrol fiyatları çıldıracaktır. Amerikan ekonomisi böyle bir riski kaldıramaz. Global ekonomide kaldıramaz. Bir hafta veya bir ay içinde petrol fiyatları tekrar kontrol altına alınana kadar pek çok ülkenin ekonomisi çöker.” dedi. Bir soru üzerine Yunanistan’ın bir hafta içinde kendisine sunulan kurtarma paketini onaylamasının beklendiğini ifade eden Porter, Yunanistan’ın batıp batmamasının global ekonomi için risk oluşturmadığını, önümüzdeki 10 yıl içinde euro'nun yerini koruyacağı tahmininde bulundu.

Programda Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney, Ticaret Ataşesi Mehmet Tan’ın yanı sıra Çin, Malezya, Japonya, Avustralya, Venezuela, Filipinler başkonsoloslarını ve 70 Kanadalı ve Türk işadamı bir araya geldi. Porter’a bir plaket sunan Başkonsolos Güney, Türkiye’nin Kanada’ya pek çok ürün ihraç ettiğini, sundukları dinamik ve değişimci vizyonun başarısının detaylarda gizli olduğunu dile getirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder