banner181
banner210

Büyükşehir Belediyesi’nin 'Turistik Hidroterapi Merkezi Projesi' hayata geçiyor

08 Mart 2012 Perşembe 12:28
Bu haber 326 kez okundu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kentin ilk turistik termal ve hidroterapi oteli projesini hayata geçiriyor. Bademliğe kurulacak tesisin ihalesi Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapıldı. Tesisin 2 Eylül 2013 tarihinde işletmeye açılması...

Büyükşehir Belediyesi'nin 'Turistik Hidroterapi Merkezi Projesi' hayata geçiyor
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kentin ilk turistik termal ve hidroterapi oteli projesini hayata geçiriyor. Bademliğe kurulacak tesisin ihalesi Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapıldı. Tesisin 2 Eylül 2013 tarihinde işletmeye açılması planlanıyor.

Başkan Yılmaz Büyükerşen'in Anadolu Üniversitesi'nin rektörü iken 1985 yılında sıcak sularda kurmayı planladığı, ancak o dönemde çeşitli sebeplerle bir türlü gerçekleştirilemeyen 'Turistik Termal ve Hidroterapi Merkezi' projesi yıllar sonra gerçekleştiriliyor. Bademlik bölgesinde kurulması planlanan turistik termal ve hidroterapi tesisinin ihalesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda basına açık yapılan ihaleye tek teklif Polimeks İnşaat AŞ'den geldi. Yap işlet devret modeliyle yapılacak tesis için Polimeks İnşaat adına Cem Siyahi, yıllık önerdikleri 360 bin lira kira bedelini ihale başkanı Genel Sekreter Mustafa Mansız'ın talebi üzerine 365 bin liraya yükseltti. Firma ayrıca belediyeye yıllık ciro üzerinden belirli oranlarda pay vermeyi taahhüt etti.

Yurt dışında yıllık 3,5 milyar dolar iş hacmi olan Polimeks İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Siyahi, firmalarının Eskişehir kökenli bir İstanbul firması olduğunu söyledi. Bademlik'in atıl durumda olmasından üzüntü duyduğunu ifade eden Siyahi, “Çocukluğumun geçtiği bölgede böylesi bir tesis kuracak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tesisi Eskişehir'in kurtuluş günü olan 2 Eylül 2013'te hizmete açacağız. Eskişehir'in termal turizm bakımından Afyonkarahisar ve Kütahya'ya önemli bir rakip olmasını arzuluyoruz.” dedi.

Yıllardan beri çeşitli kişisel, kurumsal ve yerel siyasi çıkarlar nedeniyle engellenen, Eskişehir'i sağlık turizmine kavuşturma projesinin 27 yıllık bir gecikmeyle de olsa, gerçekleşecek olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise “Eskişehir'de yıllardır özlemini çektiğimiz Turistik Termal ve Hidroterapi Tesisi'ne sonunda kavuşuyoruz. Tesisin tamamlanması ile bugüne kadar sadece hamamlarda banyo amaçlı kullandığımız termal suyunu sağlık turizminde değerlendirebileceğimiz önemli bir yatırıma kavuşacağız." diye konuştu. Eskişehirlilerin termal tedavi için çevre illere gitmek zorunda kalmayacakları gibi, başka illerden ve yurt dışından kente önemli bir turist akışı sağlanacağını belirten Büyükerşen, "Ayrıca ihaleyi bu şehirde doğup büyüyen ve yurt dışında çok büyük inşaat işleri yapan Polimeks şirketinin ortağı çocuklarımızın almasından büyük gurur duydum.” ifadesini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder