banner181
banner210

Rüşvet alıp, kaçak yapıya göz yumdukları iddia edilen sanıklara ceza yağdı

08 Mart 2012 Perşembe 11:55
Bu haber 1060 kez okundu

Bursa'da, kaçak yapılara rüşvet karşılığı göz yumdukları ve rüşvete aracılık ettikleri öne sürülen 60 kişi hakkında karar çıktı. Rüşvet vermekle suçlanan 37 sanık beraat ederken, sanıklar arasında yer alan bir zabıta memuru...

Rüşvet alıp, kaçak yapıya göz yumdukları iddia edilen sanıklara ceza yağdı
Bursa'da, kaçak yapılara rüşvet karşılığı göz yumdukları ve rüşvete aracılık ettikleri öne sürülen 60 kişi hakkında karar çıktı. Rüşvet vermekle suçlanan 37 sanık beraat ederken, sanıklar arasında yer alan bir zabıta memuru 36 yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme heyeti, rüşvet veren vatandaşlara da ceza verdi.

        Yıldırım ilçesinde, kaçak yapılara rüşvet karşılığı göz yumdukları ve rüşvete aracılık ettikleri iddia edilen kişilere yönelik Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 2008 Temmuz ayında düzenlenen operasyonda, aralarında zabıta memurlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

        Soruşturma kapsamında, rüşvet alıp vermekle suçlanan 60 kişi hakkında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Rüşvet karşılığında kaçak bina yıkımlarını engellemek, haksız menfaat temin etmek, rüşvet almak, rüşvete aracılık etmek, rüşvet vermek' suçundan dava açıldı. Toplam 2 bin 400 yıla kadar hapisleri talep edilen ve aralarında belediye, zabıta ile yıkım kontrol ekiplerinin de bulunduğu 60 sanığa, davanın 22'nci celsesinde çeşitli oranlarda ceza verildi. Toplamda 96 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan sanıklar, son savunmalarında beraatlarını talep etti.

        Mahkeme heyeti, zabıta memuru olan B.D. isimli sanığa 2'si teşebbüs, toplam 12 ayrı 'rüşvet almak' suçundan toplam 36 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Sanıklardan M.A.Ç. 5 yıl, E.Ö. 3 yıl 4 ay, R.Y. 2 yıl 6 ay, İ.T. 1 yıl 8 ay, R.B. ve M.P. 3'er yıl 4'er ay hapis cezası aldı. Sanıklardan F.S., 6 ayrı 'yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama' suçundan 5 yıl, A.G. ise yine aynı suçtan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

        KAÇAK YAPIYI YIKTIRMAMAK İÇİN RÜŞVET VEREN VATANDAŞLAR DA CEZA ALDI

        Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kaçak yapılarının yıktırılmaması için rüşvet verdikleri öne sürülen vatandaşlara da ceza verdi. F.A., N.Ç., M.T.S., S.A., B.Y., S.Ö., D.Ç., İ.Ö. ve M.B. isimli vatandaşlara, 3'er yıl 4'er ay hapis cezası veren mahkeme heyeti; H.B., K.A.ve A.K. isimli sanıklara da rüşvete aracılık suçundan verilen 1'er yıl 8'er aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Y.D. 5, N.M. ise 3 ayrı 'rüşvet alma' suçundan ayrı ayrı beraat etti. Mahkeme, rüşvet verdikleri idida edilen 37 kişinin ise beraetine karar verirken, 'suç işlemek örgüt kurmak' suçundan haklarında dava açılan bütün sanıkların beraatlerine karar verdi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder